Agliata dobra nie tylko w średniowieczu
Jednym z najwazniejszych skladnikow we florenckiej kuchni sredniowiecznej byl czosnek. Sos o nazwie Agliata uzywano do gotowanych mies, dziczyzny lub ryb. Opowiada o tym ksiazka kucharska z przepisami florenckimi z 1400 roku. Oto dwa sposoby na przyrzadzenie sosu Agliata.
Bialy sos czosnkowy / Agliata bianca
Skladniki:
40 gram obranych migdalow
2 zabki czosnku
1 kromka suchego chleba
okolo 40 ml rosolu (ja dodalam przegotowanej wody)
sol
Przygotowanie:
Kromke chleba obieramy ze skorki. Srodek maczamy w rosole (ja w wodzie). Miksujemy go z pozostalymi skladnikami. Jesli sos jest zbyt gesty mozemy dodac do niego rosol, ktory pozostal po moczeniu chleba.
A oto druga wersja sosu Agliata:
Sos lila z czosnku / Agliata paonazza
Skladniki:
40 gram obranych migdalow
2 zabki czosnku
1 kromka suchego chleba
okolo 40 ml swiezego soku z winogron (jest to jednak skladnik trudny do dostania. Mozna przygotowac go z pol kilo winogron. Zgniesc winogrona i gotowac je przez pol godziny. Potem przefiltrowac. Ja nieco uproscilam przepis: dodalam sok z samych winogron, najlepszej jakosci)
sol
Przygotowanie:
Obieramy ze skorki kromke chleba. Srodek chleba maczamy w soku winogronowym.
Miksujemy z pozostalymi skladnikami. Jesli sos jest zbyt gesty mozemy dodac do niego sok winogronowy, ktory pozostal po moczeniu chleba.
To potrawa, ktora niewatpliwie ma moc:)
Olu, a jakies sprawdzone wloskie sposoby na zneutralizowanie intensywnego zapachu? Czy po prostu jesc i sie nie przejmowac?:)
Kiedys poznalam sprzedawczynie na targe w Chiavari (Liguria), ktora mowila zeby wyjac „dusze” czosnku. Po pierwsze by zmniejszyc zapach, po drugie zeby nie szkodzilo watrobie. Od tamtej pory zawsze wyjmuje srodek czosnku 🙂 Ale wiesz, co! Poddalas mi mysl, zrobie posta o tym 🙂 Pozdrawiam 🙂
witam serdecznie,
czy można prosić o tytuł tej książki?
pozdrawiam serdecznie
Witam, ksiazka nosi tytul: Antico Ricettario Medievale, A tavola con i Fiorentini del Trecento. Wydawca Mediapoint Editore
Pozdrawiam, Aleksandra
dziekuje bardzo. Juz wpisalem na swoja liste ksiazek do zdobycia.
pozdrawiam
i mnie interesuje bardzo info na zneutralizowanie intensywnego zapachu czosnku.
🙂
😉
Czosnek w salatkach, czy zupach da sie przezyc, a Twoja propozycja przyda sie na jesien jak znlazl, przecie mozna w malych ilosciach.
Ja uwielbiam czosnek 🙂 Ma tyle cennych wlasciwosci, a poza tym dodaje wspanialego aromatu daniom, sosom itd. W poniedzialek przyszykuje piekny post 🙂 pozdrawiam 🙂
Witam, na wstepie pozdrawiam wszystkich, od niedawna odkryłam Toscanie Oli i jestem zadowolona z tej strony. W sprawie czosnku uwazam, że nie ma kuchni bez czosnku jesli sie go lubi to go używamy, jesli nie to zapominamy o nim, nie ma po srodku. Jesli chcemy zlikwidowac zapach czosnku po jego zjedzeniu to slyszalam, ze nalezy wypic cieple mleko, sama nie probowalam bo uzywamy go w naszej kuchni dosc sporo.
Witam Aniu i dziekuje za cenne porady. Pozdrawiam goraco!