Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu
Tytuły książek

Tytuły książek

1.Smaki Toskanii, Buchmann, 2011

Opis ksiazki w internecie: Toskania to region hojnie wyposażony przez naturę i historię. Znajdziemy tam wszystko: zachwycające sielskie krajobrazy, najpiękniejsze miasta, arcydzieła sztuki i architektury…
Spotkamy tam także gościnnych mieszkańców i wspaniałą aromatyczną kuchnię. Przepisy kulinarne nie zmieniają się od wieków i przechodzą z pokolenia na pokolenie.

W kuchni toskańskiej dominują mocne, wyraziste zapachy i mało przetworzone produkty. Jej podstawę stanowią naturalne składniki, przez co jest zdrowa i prosta w przygotowaniu. W większości oryginalnych przepisów kulinarnych tego regionu nie podaje się dokładnych ilości składników, więc gotujący może puścić wodze fantazji i przygotować danie, kierując się intuicją i indywidualnym poczuciem smaku.

„Smaki Toskanii” to niezwykła książka kulinarna napisana przez Polkę, która od lat mieszka w tym regionie Włoch. Są tu przedstawione najsmaczniejsze i najbardziej typowe potrawy, a także wiele ciekawych informacji o samym regionie i jego mieszkańcach.

Piękne wyraziste zdjęcia przedstawiają apetyczne potrawy przyrządzone własnoręcznie przez autorkę. Jak zapewnia Aleksandra Seghi, wszystkie przepisy są bardzo łatwe, a delektowanie się smakiem przyrządzonych własnoręcznie potraw – zwłaszcza w dobrym towarzystwie –
przyniesie radość i pozwoli w wyobraźni przenieść się do urokliwej Toskanii.

2.Slodkie pieczone kasztany, Swiat Ksiazki, 2012

 Opis ksiazki w internecie: Wielu z nas marzy się Toskania: wspaniały, ciepły klimat, niezapomniane krajobrazy i spokojne, małe
miasteczka, w których czas jakby się zatrzymał. Kto pojedzie tam choć raz, będzie chciał powracać
i odkrywać coraz głębsze zakamarki tej krainy. Autorka książki mieszka w Toskanii od czternastu lat.
Zatrzymała ją miłość, tu założyła rodzinę i osiedliła się na stałe. W przeciwieństwie do klasycznych
przewodników, w tej książce znajdziesz barwne opowieści z życia autorki, jej obserwacje i doświadczenia,
o tym, jak wygląda codzienność w tym regionie, jak obchodzi się różne święta i uroczystości i co
się wtedy jada. A do tego wiele przepisów na ulubione potrawy i mnóstwo kolorowych zdjęć.
ukryj.

3. „Zielona Toskania”, Mamania, 2013

okladka_zielona_toskania_moja_toskania

Opis ksiazki w internecie:Zielona Toskania” to opowieść o życiu Polki, która od wielu lat mieszka, pracuje i wraz z włoskim mężem wychowuje córkę w toskańskim miasteczku. Przedstawia jego mieszkańców – tych, którzy zdecydowali się na styl życia przyjazny środowisku i nieświadomie wpisali się tym w globalny nurt powrotu do natury.

Aleksandra Seghi, znana już polskim czytelnikom jako autorka dwóch książek, przeplata swoje opowieści przepisami na fantastyczne chleby, ciasta, dania obiadowe – pachnące rosnącymi lokalnie ziołami, przygotowane ze zdrowych i pysznych składników. Ilustrowane barwnymi fotografiami zachęcają do eksperymentowania z przygotowaniem pomarańczowych babeczek, ciecierzycy po toskańsku lub kokosowych ciasteczek.

To książka dla entuzjastów gotowania, fanów zdrowego odżywiania, zwolenników ekologicznych rozwiązań w codziennym życiu, a także wszystkich miłośników Toskanii.

Fot. Aldona Grzeszczak

Fot. Aldona Grzeszczak

Polecają:

Aleksandra Seghi podjęła interesującą próbę przedstawienia pewnego aspektu życia w jednym z najpiękniejszych zakątków świata. Od Autorki dowiemy się o takim obliczu Toskanii, którego nie znajdziemy w innych książkach. Ekotargi, ekowioski, segregowanie śmieci, jak być eko w dużym mieście, oto niektóre wątki poruszone w „Zielonej Toskanii“. Niektóre opinie mogą wydawać się dość radykalne, ale opisane są z dużą dawką entuzjazmu i optymizmu. Książka jest ujmującym, osobistym rozważaniem na temat przyszłości nie tylko Toskanii, ale całej planety.

Tessa Capponi-Borawska

Sięgałam po „Zieloną Toskanię” jak po książkę kulinarną, zaczęłam czytać i… zaskoczenie! Bo to jest głównie książka poświęcona ekologicznemu stylowi życia. No nie! Pomyślałam – znowu ci ekolodzy! Nie lubię ekstremalnych rozwiązań w żadnej dziedzinie życia, z postanowieniami „tylko to, tylko taki styl życia i żaden inny!”. Ale lubię Aleksandrę i mam do niej zaufanie. Więc przeczytałam książkę. Do samiutkiego końca. I wiecie co? Zamówiłam kompostownik! Zasiałam zioła! Posadziłam pomidory! Od teraz mam trzy wory na śmieci, a nie jeden! A jeśli uda mi się jeszcze zwalczyć wredne zaziębienie wyłącznie naturalnymi metodami (z tej książki), polecę do Włoch i pokłonię się Autorce do ziemi! W końcu podróże kształcą. Ta książka również – gorąco polecam!

Agnieszka Pilaszewska

Myślałam, że „Zielona Toskania” to wyłącznie kulinarny przewodnik po ekologicznej Toskanii. Ale to coś więcej. Pomiędzy inspirującymi przepisami znajdziemy szczere i porywające rozmowy z mieszkańcami kolorowych toskańskich miasteczek o ich codziennym życiu, wyborach i wyzwaniach. Jak Toskańczycy radzą sobie ze zdobyciem biożywności, z pieluchami wielorazowymi, porodami domowymi, karmieniem piersią, segregowaniem śmieci czy zdrowym odżywianiem? Sprawdźcie sami, można się wiele nauczyć!

Reni Jusis

4. Domowa kuchnia włoska, Wydawnictwo SBM, 2014

okladka_wloska_kuchnia_domowa_aleksandra_seghi

Kuchnia włoska to nie tylko spaghetti czy pizza. To również bogactwo aromatów i smaków domowych potraw przygotowanych z naturalnych składników. Prezentowana książka zawiera mnóstwo przepisów na smakowite, znane i mniej znane potrawy rodem z Włoch.

5. Toskania – Pascal 360 stopni (wyd.marzec 2015)

chorwacja_360_okl_zewn.indd

O ksiazce w internecie:

Czytaj globalnie, zwiedzaj lokalnie. Toskania w serii Pascal 360° to region, jakiego nie znasz. Nie przegap największych atrakcji i miejsc znanych tylko „lokalsom”. Na skróty i z pasją podpowiedzą ci, które plaże/restauracje/hotele (niepotrzebnych nie odwiedzać) są najlepsze, najtańsze, najwygodniejsze. Dla ciała & ducha, od świtu do zmierzchu (i na odwrót), aktywnie, z dziećmi. We fleszu: dobrze znane miejsca opowiedziane z błyskiem i na nowo, tak jak na nowo wymyśliliśmy ten przewodnik. Jest jeszcze tyle do odkrycia w miejscach pozornie odkrytych! Szczegóły znajdziesz w tym wyjazdowym niezbędniku.

6. Fanklub bułeczek z rozmarynem czyli ciag dalszy toskanskich opowiesci ze smakiem, Swiat Ksiazki, czerwiec 2015

maly przod okladki fanklub buleczek z rozmarynem

7. 2015 rok

Miasta widma w Toskanii. Przewodnik, historia, tradycja, ludzie

OKLADKA przod czerwiec miasta widma w Toskanii

Autorka, zafascynowana fenomenem opuszczonych miast, wprowadza czytelnika do tajemniczej, jeszcze nieodkrytej przez turystów Toskanii. Miasta widma wchłonięte przez naturę zaszyły się przed ludzkimi oczyma. Niektóre zniknęły nawet z map. Nie pozostawiły po sobie śladu. Trudne do znalezienia, niewidoczne, zapomniane, umarłe. Wiedzą o nich tylko najstarsi z najstarszych. Niektórzy nie pamiętają nawet jak do nich trafić. Zaszyte w lasach kryją w sobie historię, która niekiedy sięga początku wieków naszej ery. Z niektórymi miastami związane są również zjawiska paranormalne. Krążą bowiem legendy o duszach, które wciąż nawiedzają miejsce lub o ogromnym zwierzęciu, który śpi w jednej ze studni. Niektóre osady są jeszcze zamieszkiwane. W Lucchio i Pontito pozostało kilkudziesięciu rezydentów, natomiast w Toiano na stałe mieszkają dwie osoby. Ponad roczne poszukiwania i podróże autorki książki zaowocowaly nagromadzeniem wielu informacji oraz ciekawostek. Pisarka dotarła również do ostatnich mieszkańców miast, osad czy wiosek i przeprowadziła z nimi wywiady. Nie byłaby sobą, gdyby nie wniknęła również w tematy kulinarne. Czytelnik zapozna się więc z przepisami, ktore wykonywane były przez mieszkańców obecnie opuszczonych miast.

Książka podzielona jest na trzy części. Czytelnik zostanie wprowadzony w historie miast, które związane są z przeszłością, terazniejszością i przyszłością. W książce znajduje się wiele kolorowych zdjęć z podróży autorki oraz zdjęcia kulinarne ilustrujące przepisy na proste i smakowite toskańskie dania.

„W klepsydrze mojego czasu nie przepływają ziarna piasku. Podnosi się woda, a wraz z nią rzeka zatraci się w jeziorze. A potem cała dolina będzie … jeziorem. Ostatni dotyk słońca rozpala kolory mojej pamięci. Potem będzie jutro … umieranie, spanie, spanie. Być może marzenie. I jeszcze wątpliwości. To może będzie sen, ten mój powrót do podwodnego życia. A pamięć o tym długim lecie będzie mi towarzyszyć do następnego razu, kiedy moja dzwonnica ponownie odetchnie w słońcu” (Cytat z filmu pt. „Mi chiamo Fabbriche” z 1994 roku).

8. Winogrona na żyrandolu czyli ciąg dalszy toskańskich opowieści ze smakiem. Rok 2020.

Przed Nami ciąg dalszy toskańskich opowieści ze smakiem. Tym razem autorka opowie o kursie piekarniczym, zabierze Nas na toskanski targ i odwiedzi jesienne Montepulciano. Przepłyniemy się kajakiem i posiedzimy pod drzewem z oczami. Dla chętnych czeka trekking po toskańskich wzgórzach czy poszukiwanie tajemniczych klownów. A na koniec dla Wszystkich propozycje włoskich i toskańskich receptur. Jak zawsze podczas czytania poczujemy głód i chęć przygotowania jednej ze smakowitych potraw. Buon appetito!

Patronat medialny objęła Moja Toskania oraz portal informacyjny Polacy we Włoszech.

9. O Włoszech przy kawie. Znani i lubiani o słonecznej Italii. Rok 2021

Każdy rozdział to opowieść bądź rozmowa o Włoszech z aktorem, piosenkarzem, znanym szefem kuchni bądź inną słynną polską osobowością. Wątki zawodowe przeplatają się z prywatnymi, a w każdą rozmowę wpleciony jest włoski przepis kulinarny. Pomiędzy wywiady autorka dodała również informacje oraz ciekawostki na temat kraju, w którym mieszka od wielu lat.

Patronat medialny objęła Moja Toskania oraz portal informacyjny Polacy we Włoszech.

10. To jest Italia!

Premiera książki koniec sierpnia/wrzesień 2021.

Patronat medialny objęła Moja Toskania oraz portal informacyjny Polacy we Włoszech.

Dotatkowo do mojego życiorysu mogę dopisać takie oto wydarzenia:

1.W książce Łukasza Modelskiego pt.:”Piąty smak  – rozmowy przy jedzeniu” znajduje się rozdział o mnie.

Zdjęcie pochodzi ze strony Wydawnictwa Literackiego www.wydawnictwoliterackie.pl

Znalazlam się w wyśmienitym gronie!

Oto niektóre nazwiska:

Agnieszka Kręglicka – restauratorka i dziennikarka,

Anne Applebaum – laureatka Pulitzera, prywatnie żona Radosława Sikorskiego, Carl Honoré – piewca powolności,

Carlo Petrini – twórca międzynarodowego ruchu Slow Food,

Patricia Atkinson – Angielka, która osiadła we Francji, by produkować wino, Elizabeth Gilbert – autorka Jedz, módl się, kochaj,

Grzegorz Łapanowski – kucharz i bibliofil,

Tomasz Kolecki-Majewicz – sommelier i koneser wina

Charles MacLean – smakosz whisky,

Côme de Chérisey– dyrektor generalny przewodników kulinarnych Gault & MillauDanièle Mazet-Delpeuch – osobista kucharka prezydenta Mitterranda,

Michel Escoffier – prawnuk najsłynniejszego francuskiego kucharza XX wieku (informacje wziete ze strony Wydawnictwa Literackiego).

2. W 2017 roku Fundacja Rzymska Umiastowskiej wydała książkę pt. Polacy we Włoszech. Kto jest kim.

I również tutaj jest o mnie.

To dla mnie bardzo duże wyróżnienie.

8 komentarzy

 1. ksiazke juz zamowilam i ciesze sie bardzo!…mam nadzieje ze jest tak fajna jak ksiazki Dario Castagno- ktory jest lokalnym patriota, zyje niedaleko Sieny i rozslawia piekna Toskanie-piszac ciekawe ksiazki i tym co opowiada(l) jako przewodnik swoim turystom…
  serdecznie pozdrawiam i zycze dalszych sukcesow!

  • Ciekawa jestem jaka bedzie pani recenzja po przeczytaniu ksiazki (a o ktora chodzi, Slodkie pieczone czy Zielona Toskania?). Serdecznie pozdrawiam, A.

   • zaczelam od ostatniej,ale mam zamiar wszystkie pani ksiazki kupic! i przeczytac bo lubie ludzi zaangazowanych i z pasja!….
    oczywiscie po przeczytaniu napisze recenzje a dalej polecam juz!…
    pozdrowka,mh.

    • Pani Mario, pasja to ogromna. Dzisiaj w piekarniku az trzy ciasta! Oczywiscie wloskie przepisy i toskanskie. Pozdrawiam 🙂

 2. wlasnie skonczylam czytac Zielona Toskanie i musze powiedziec ze jestem mile zaskoczona- z poprzednich recenzji i z moich wieloletnich zainteresowan (zdrowa zywnosc,leczenie naturalne,ochrona srodowiska….)myslalam ze niewiele nowego sie dowiem a tu-niespodzianka!(uczymy sie cale zycie)
  mysle ze ta ksiazke powinni przeczytac nie tylko „zieloni”, wegetarianie czy weganie ale przede wszystkim „miesanie”…
  mowi sie eko- biomoda czy trend ale to nie jest tak- to jedyne wyjscie by ocalic nas, nasze dzieci poprzez ratownie natury-bo natura nas nie potrzebuje ale my potrzebujemy nature-jak mowi stara reklama..i na co uczula nas autorka tej ksiazki. dziekuje bardzo!

  • To ja dziekuje za tak piekna recenzje! Cieszy mnie, ze w ksiazce mozna znalezc ciekawe wiadomosci 🙂

 3. Dzień dobry, gdzie dostanè książkę Smaki Toskani?

  • Dzien dobry, mysle, ze w wielu ksiegarniach sieciowkach (np.Empik), ale i malych ksiegarniach lub internecie. Rowniez na Allegro. pozdrawiam.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 3 = 4