Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on lip 3, 2024 in Moja Toskania, Opustoszałe miasta/Miasta widma | 1 comment

Collesalvetti i zapomniany Most Rzymski

Collesalvetti i zapomniany Most Rzymski

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o opuszczonym Moście Rzymskim w Toskanii. Znajduje się na jednym z wjazdów od południa do Collesalvetti (prowicja Livorno).

.

.

W oddali po lewej stronie widać napis Collesalvetti

.

Nazywany jest również Mostem Medyceuszy, Pontis Torae lub Starym mostem Santoro. Został zbudowany na rzece Tora o długości 29 km. Niestety nie mogę odnaleźć żadnych informacji o historii tego miejsca.

.

.

Moim zdaniem jeszcze niedawno (tj. kilka lub kilkanaście lat temu) był on czynny gdyż prowadzi do niego droga asfaltowa.

.

.

Zresztą cały most jest wyasfaltowany.

.

.

.

.

Na środku stoi dawna budka strażnika, który zajmował się kontrolą przejeżdżających. Prawdopodobnie pobierał również opłatę za wjazd do miasta.

.

.

Widok z budki

.

Przy drodze znajduje się tablica informacyjna, ale mało z niej można odczytać. Niestety ma kilka dobrych lat, jest mocno zniszczona.

.

.

Obok Mostu Rzymskiego został postawiony wąski most, który prawdopodobnie miał służyć tylko do momentu wyremontowania ceglanego mostu. Z tego co zrozumiałam jest to rodzaj wojskowego mostu, który może być rozmontowany w każdym momencie.

Tak jak wspomniałam jest wąski, ale ruch jest obustronny. Po obu stronach zostały zainstalowane lustra do obserowacji nadjeżdżających aut.

.

.

.

.

Przy drodze i przy moście rośnie koper. Wspaniały zapach.

.

1 Comment

  1. Świetne takie perełki!
    Ukryte ale są!

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *