Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on paź 24, 2019 in Moja Toskania, Moje spotkania | 4 comments

Warsztaty kulinarne 2020 rok

Warsztaty kulinarne 2020 rok

W 2020 roku warsztaty kulinarne w Toskanii rozpoczną się w kwietniu i będą trwać do października.

Poniżej pierwsze zarezerwowane daty przez zainteresowane osoby. Zapisy są wciąż otwarte:

23.05.2020 – 30.05.2020 – Warsztaty kulinarne w willi wakacyjnej pod Lukką

16.08.2020 – 22.08.2020 Warsztaty kulinarne w willi wakacyjnej pod Lukką

07.09.2020 – 14.09.2020 – Warsztaty kulinarne połączone z jogą na toskańskiej wsi. Szczegóły pod linkiem.

19.09.2020 – 26.09.2020 – Świetnie gotująca kobieta przedsiębiorcza, warsztaty w willi wakacyjnej pod Lukką. Szczegóły pod linkiem.

Poniżej przedstawiam propozycje gotowania ze mną:

1.Warszaty kulinarne w toskańskiej willi pod Lukką.

Opis warszatów kulinarnych:

Tygodniowy pobyt w willi wakacyjnej odbywa się pod Lukką, której właścicielką jest Polka. Do dyspozycji jest 11 apartamentów o różnej wielkości.

Najmniejszy apartament przeznaczony jest dla max 2 / 3 osób, a największy dla max 7 osób. Możecie więc przyjechać całą rodziną lub dużą grupą przyjaciół.

Blisko stąd do morza, można pojechać na opalanie lub spacer po plaży lub na deptaku w Viareggio czy Lido di Camaiore. A jeśli o wypadach mowa, to stąd możecie zrobić sobie również jednodniową wycieczkę do Cinque Terre. Są dobre połączenia pociągów. O dojazdem samochodem nie wspomnę. Znajdujemy się bardzo blisko Lukki i to miasto też trzeba odwiedzić.

Można też pojechać na jednodniową wycieczkę do rejonu Garfagnana, a tam zajrzeć do Borgo a Mozzano i Mostu Diabła, do Bargi czy Castelnuovo Garfagnana.

Nie wspomnę o pięknych willach i ogrodach, które można zwiedzić: Villa Torrigiani, Villa Reale, Villa Oliva…

Villa Torrigiani

We wszystkich mieszkaniach kuchnie są w pełni wyposażone (naczynia, sztućce, kafetierki, garnki itd.), w łazienkach są suszarki, można też skorzystać z żelazka. Jest też TV z polskimi kanałami oraz dostęp do internetu bezprzewodowego. Jednym słowem niczego nie braknie.

Willę okala ogród, w którym można rozłożyć się na leżakach i zaczerpnąć słońca. Na grządkach rosną pachnące róże, ale również zioła potrzebne na nasz kurs gotowania:

rozmaryn, szałwia, bazylia czy mięta.

Ławki mogą się przydać przy suszeniu makaronu

Przy drodze przylegącej do willi wakacyjnej znajduje się przystanek autobusowy, z którego można dostać się do Lukki. To ważna informacja dla tych, którzy przylecą np. samolotem do Pizy i nie będą mieć własnego auta. Tanie połączenia samolotowe są właśnie z Pizy lub ewentualnie z Bolonii.

W ciągu tygodniowego pobytu w willi wakacyjnej zaplanowane są trzy dni gotowania. Moja propozycja to poniedziałek, środa i piątek przeznaczony na zagniatanie, krojenie, gotowanie i pieczenie.

Dni warsztatów mogą ulec zmianie, o czym oczywiście kursanci będą poinformowani z wyprzedzeniem.

Produkty spożywcze wybieram bardzo starannie. Warzywa i owoce kupuję u zaprzyjaźnionych rolników lub sprzedawców. Zawsze staram się zdobyć jakąś ciekawostkę, coś co właśnie rośnie w danym sezonie. Potrawy wybieram tak, żeby każdy był zadowolony. Np. jeśli ktoś nie lubi pikantnego peperoncino, to go nie dodajemy.

Warsztaty rozpoczynamy o 10 rano. Każdy uczestnik kursu dostaje włoski fartuszek kuchenny. A na koniec kursu pamiątkowy dyplom.

W ciągu dwóch pierwszych dni warsztatów wspólnie przygotowujemy 1 przystawkę, 2 dania makaronowe oraz desery (ciasto i ciasteczka lub dwa ciasta lub deser w pucharkach). Jesteśmy w Toskanii, więc i dania są przeważająco właśnie z tego regionu. Lubimy bruschette, crostini, panzanellę, pappę di pomodoro, pici, cantuccini czy ricciarelli. W ogrodzie zbieramy miętę czy melisę i spontanicznie gotujemy sobie napary.

Natomiast trzeci dzień warsztatów będzie przeznaczony na robienie pizzy, schiacciaty czy toskańskiego chleba. Nauczymy się robić bigę czyli zaczyn, z którego będziemy potem wypiekać chleb.

W willi znajdują się dwa piece opalane drzewem. Jeden z nich będzie do naszej dyspozycji. Nauczymy się go rozpalać i wypiekać pizze czy chleb.


Zazwyczaj podczas kursu przychodzą nam na myśl jeszcze jakieś potrawy i spontanicznie dodajemy je do menu. Tak stało się na przykład ze smażeniem liści szałwi w cieście. Po przygotowaniu wszystkich potraw zabieramy się do nakrycia stołu i wspólnej biesiady.

Całość kończy się około godziny 14.30/14.45. Podczas obiadu serwowana jest woda naturalna i gazowana. W cenę kursu nie wchodzi wino.

Ilość miejsc na kurs jest ograniczona. Grupa może liczyć max 15 osób.

Natomiast w apartamentach może mieszkać jeszcze 25 osób.

Rezerwacja pobytu oraz potwierdzenie uczestnictwa w kursie jest dokonywane indywidualnie. Z każdym pytaniem związanym z noclegiem zwrócimy się do właścicielki willi wakacyjnej pod Lukką. Specjalnie dla Was wybierze odpowiedni apartament i podpowie w każdej kwestii związanej z pobytem.

Podczas tygodniowego pobytu jest możliwość zorganizowania wycieczki do pobliskiej, słynnej w okolicy winnicy. Możemy pojechać tam na degustację win oraz oliwy z oliwek połączoną z prelekcją, na której dowiemy się jak zbierane są winogrona, jak rosną, jak produkuje się wino oraz oliwę itp.

Druga propozycja wyjazdu dotyczy nadmorskiego Viareggio, gdzie rano ryby sprzedawane są bezpośrednio z łodzi. Pochodzą one z wczesno porannego połowu, prawdopodobnie wręcz o wschodzie słońca. Ryby kupowane bezpośrednio od rybaków to fajna przygoda oraz (nie ukrywajmy) dobra cena. Dodatkowo ryby mogą być już oczyszczone i gotowe do przyrządzenia.

2. Warsztaty kulinarne na toskańskiej wsi

Miejsce warsztatów: eko-agroturystyka położona na wzgórzach w okolicy Quarraty.

Znajdziemy się we wspaniałym miejscu. Na prawdziwej, toskańskiej wsi.

Wokoło gaje oliwne, winorośla. Pasą się owieczki i kozy.

Przed domem stoi Nino, osiołek z Collodi.

A w otwartej stajni stoi koń. Jest jeszcze stodoła, w której mieszkają wspaniałe toskańskie woły, krowy i króliki.

Nie brakuje świnek, kur i kogutów. Nad całością czuwają psy. Mały Flafi (tak nazywa go Julcia) będzie z nami niemalże wszędzie. Uwielbia się łasić i wygrzewać w słońcu.

Gospodyni eko-agroturystyki nazywa się Gabriella. Niejednokrotnie przeprowadzałyśmy razem kursy gotowania. Gabriella zna się dobrze na wędlinach i ich wyrabianiu.

Więc w tej kwestii przejmuje stery. Jest też eksertką od produkcji serów, zbierania miodu czy rozpalania w piecu. Niby proste i banalne, ale warto się tego dobrze nauczyć.

A tutaj piec rozpalają kursanci

W eko agroturystyce Gabrielli można oczywiście wykupić nocleg. Tak więc wszystko będzie odbywać się w jednym miejscu. Na górze wiejskiego domu są pokoje gościnne, a na dole przeprowadzamy kurs. Jeśli jest ładna pogoda to oczywiście robimy to na zewnątrz. Przy takich widokach wspaniale zagniata się na przykład ciasto na makaron!

Kurs rozpoczyna się o godzinie 10. Tak jak wspomniałam wcześniej, jeśli chcecie możecie przyjechać do Gabrielli kilka dni przed i w poniedziałek zacząć kurs, który skończy się w piątek. Możecie wyjechać w sobotę. Jeśli jednak chcecie przedłużyć pobyt to jak najbardziej możecie to zrobić. Wszystko jest do wcześniejszego ustalenia. Wszystko według uznania, to wy decydujecie. Oczywiście lepiej zostać na dłużej, tak, by mieć jeszcze czas na zwiedzenie okolicy, pojechanie do Pistoi, Florencji, Lukki, Viareggio (nad morze) czy Pizy. Zresztą stąd blisko również do Vinci czy San Miniato.

Noclegi będą w pokojach 1 -3 osobowych. Na korytarzu znajdują się dwie łazienki.

W cenę noclegu wliczone jest również śniadanie. Dobra, włoska kawa, cappuccino i pyszności wyprodukowane w eko-agroturystyce: świeża ricotta (krowia, owcza), wspaniale sery, miody, dżemy czy galaretka z jabłek.

Mleko prosto od krowy, oczywiście przegotowanie

Śniadanie będzie przygotowane według Waszych upodobań: może być we włoskim stylu czyli na słodko, a może być i na słono (jak to często praktykuje się w Polsce).

Na słono proponowane są między innymi sery z galaretką lub miodem

U Gabrielli można też wykupić kolacje. Ale to już do uzgodnienia na miejscu. Bo jednego dnia możecie np. zaprogramować sobie daleki wyjazd i zwiedzać do późnego wieczora i może nie będziecie mieli ochoty pędzić na kolację o ustalonej godzinie. A innego dnia będziecie zwiedzać okolice i spokojnie wyrobicie się na kolację.

Przejdźmy do samego kursu. Przez pięć dni będziemy spotykać się o godzinie 10. Każdy dzień gotowania zakończymy wspólnym posiłkiem. Około godziny 13 zasiądziemy do biesiadnego stołu. Skończymy prawdopodobnie o godzinie 15, max 15.30.

Program kursu kulinarnego przedstawia się następująco:

1 dzień: makarony: będziemy zagniatać różne rodzaje pasty z różnych rodzajów mąk i łączyć je z odpowiednimi sosami. W programie również maccheroni alla chitarra.

2 dzień: mączno wypiekowy. Mam tu na myśli przygotowywanie chleba, schiacciaty oraz pizzy.

I tutaj wspomniana nauka rozpalania pieca drzewnego.

3 dzień: słodkości.

Będziemy piec ciasta i ciasteczka. Możemy też zdrobić jakiś deser z dodatkiem ricotty lub mascarpone.

4 dzień: wyrabianie serów. Rozpoczniemy od dojenia kóz czy krów, a następnie przejdziemy do wyrabiania serów. Będzie ricotta, primo sale, ale będą również sery pecorino.

Nasza ekspertka Gabriella wprowadzi nas we wspaniały świat serowy. Wszystko odbywać się będzie w jej laboratorium.

5 dzień:  Przeznaczony będzie na przygotowywanie wędlin oraz mięsnych dań toskańskich. Tę część kursu przeprowadzi Gabriella, prawdopodobnie w towarzystwie rzeźnika. W ciągu dnia zajmiecie się produkcją różnych rodzajów wędlin. Mówiąc wprost rozłożycie świniaka na części pierwsze. Zdaję sobię sprawę, że nie wszyscy kursanci będą chcieli brać udział w tym przedsiębwzięciu. Dla osób wege mam inną propozycję:

na naszą prawdziwą, toskańską wieś przyjedzie David, specjalista od tańca, jogi, gimnastyki itd.

Wśród gaju oliwnego, na pięknej, zielonej trawie rozłożymy koce i będziemy uczestniczyć w Flowfit.

Oczywiście dla początkujących. Flowfit to niekonwencjonalny system treningowy, którego celem jest poprawa mobilności stawowej dzięki ćwiczeniom wykonywanym za pomocą wielu płaszczyzn ruchu o zmniejszonym całkowitym wysiłku. Flowfit obejmuje koordynację, niezbędny synergizm, zwinność, równowagę, precyzję, synchronizację, rytm i czułość.

Jeszcze kilka słów o kursie:

Będziemy używać warzyw, owoców sezonowych oraz eko produktów, ktore powstały w agroturystyce u Gabrielli. Osobiście będziemy zrywać zioła rosnące w okolicach: miętę, rozmaryn, szałwię itd.

Tradycją już jest, że każdy uczestnik kursu dostanie na pamiątkę fartuszek kuchenny.

Podczas warsztatów istnieje możliwość wycieczki na targ do Pistoi. W grę wchodzi środa i wtedy musielibyśmy rozpocząć gotowanie po obiedzie. Na targu można kupić nie tylko ubrania, obrusy, wałki, ale również suszone pomidory, suszony bób lub inne rośliny strączkowe czy oliwki w różnych zalewach.

Wspólny wypad na środowy targ

Przewidziana liczba osób uczestnicząca w kursie: max 10 osób.

Przyjazd na własną rękę.

3. Warsztaty kulinarne z jogą – warsztaty na toskańskiej wsi.

Na toskańskiej wsi połączymy gotowanie z podstawowym kursem jogi. Codziennie rano przed śniadaniem spotkamy się z naszą nauczycielką Kasią, dyplomowaną joginką.

Będziemy się relaksować pośród gaju oliwnego.

Po zajęciach jogi będzie na nas czekać przepyszne śniadanie przygotowane według Waszych upodobań: może być we włoskim stylu czyli na słodko, a może być i na słono (jak to często praktykuje się w Polsce). Właścicielka eko agroturystyki spełni nasze zachcianki kulinarne.

Po śniadaniu rozpoczniemy warsztaty kulinarne. Opis warsztatów jak powyżej w drugim punkcie.

A jeśli będziemy mieć ochotę to w wolnej chwili zrobimy również mapę marzeń.

Kasia Olszewska – instruktor rekreacji ruchowej o specjalności Hatha Joga, Jogę praktykuję od ponad 10 lat, jest to mój sposób na przetrwanie we współczesnej dżungli. Codzienna praktyka daje mi balans pomiędzy tym co przynosi zwariowany współczesny świat i cywilizacja, a tym co jest wewnątrz mnie – odprężenie i kontakt ze sobą. Nie jestem typową joginką w rozmiarze „S”, daleko mi do ideału. Swoją postawą udowadniam, że Joga jest dla Wszystkich nawet w rozmiarze XL. Bardzo lubię pracować z osobami początkującymi, którzy chcieliby spróbować praktyki asan, ale się boją. Dla Nich proponuję wspólną praktykę bez „lotosu na dzień dobry” ani stania na głowie, no chyba, że ktoś ma ochotę. Przede wszystkim stawiam na trwanie w asanach, co daje odprężenie i równowagę psychofizyczną, efekty zdrowienia i uelastycznienia całego ciała. Ponadto trening relaksacji i sesje z nauką oddychania dające efekt terapeutyczny i poczucie kontaktu ze sobą. Kocham obcowanie z przyrodą, spacery po lesie, strumienie górskie i naszych braci mniejszych.

4. Kobieta w wewnętrzej podróży do Toskanii z warsztatami na toskańskiej wsi.

Jeśli jesteś osobą, która:
• Chciałaby bardziej uwierzyć w siebie i zdobyć narzędzia, które to ułatwią
• Chce odnaleźć motywację, aby wprowadzić zmiany w swoim życiu i nie poddawać się w trudnych momentach
• Znajduje się na rozstaju życiowych dróg i nie wie, którą drogę wybrać
• Chce lepszej jakości relacji z innymi ludźmi
• Pragnie zbudować lub naprawić relacje w związku
• Chciałaby połączyć urlop z rozwojem osobistym

to właśnie do Ciebie skierowana jest ta propozycja.

panorama_paznano_in_chianti_moja_toskania

Organizatorem jest Magdalena Knitter, Coaching- dyplomowany trener i life coach, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Pracuje z kobietami, specjalizując się w motywowaniu, poczuciu własnej wartości oraz relacjach interpersonalnych.

Pomysłodawczyni i prowadząca przestrzenie kobiece, takie jak Klub Klasy Kobiet w Piasecznie.
Nieważne, czy będzie to Twój pierwszy pobyt w tym regionie, czy też kolejna wizyta, z pewnością będzie to wyjazd, którego nigdy nie zapomnisz.

Podczas warsztatów przewidziane jest jednodniowe spotkanie z Aleksandrą Seghi, autorką między innymi książki „Zielona Toskania”, w której propaguje kuchnię toskańską i zdrowe odżywianie oraz poprowadzony przez autorkę kurs gotowania (przystawka, pierwsze danie i deser), który zakończy wspólny posiłek.

5. Świetnie gotująca kobieta przedsiębiorcza – warsztaty w willi pod Lukką.

Tygodniowy pobyt będzie składał się nie tylko z pieczenia czy gotowania, ale również z dynamicznych warsztatów z ekspertką od zarządzania finansami.

DATA WARSZTATÓW: 16 – 23.05.2020

Sandra Martynów – charyzmatyczny wulkan energii. Autorka książki „Niezbędnik Finansowy. Jak dogadać się z pieniędzmi i żyć z nimi w zgodzie”.

Autorka kilku kolejnych książek i publikacji. Praktyk planowania finansowego. Trener komunikacji opartej na empatii, trener FRIS®. Certyfikowany trener biznesu Brian Tracy International. Mentor. W pracy trenerskiej działa na szerokiej skali – autorka licznych warsztatów – m.in. „Kobieta przedsiębiorcza”, „Budżetowe wtorki”, „Na rozdrożu”. Prelegentka konferencji Polko! Bądź zdrowsza – PGE Narodowy dla publiczności liczącej 600 osób. Prowadząca konferencje w roli konferansjera dla Brian Tracy International Polska. Wyznaje zasadę mówiącą, że kto chce – szuka sposobu. A kto nie chce – szuka powodu.

Oferta warsztatów –świetnie gotująca kobieta przedsiębiorcza

Zgodzisz się ze stwierdzeniem, że gotowanie to też zarządzanie? W dużej mierze zarządzanie sobą w czasie – by się zwyczajnie wyrabiać na czas, by tak zaplanować posiłki, by były nie tylko smaczne, ale i optymalnie dobrane choćby pod względem witamin czy minerałów. Bo o kaloriach to tu – w Toskanii – wspominać nie będziemy 😊 wszystko co dobre zjemy 😊 .

Ale to też zarządzanie procesem robienia zakupów a tu już się kłania zarządzanie budżetem. Kobieta przedsiębiorcza to taka, która daje swoim pieniądzom wyraźne wskazówki dokąd i na co mają pójść i nie pozwala by uciekały jej między palcami. Być może powiesz – czyli to zwyczajnie nie o mnie bo mnie się kasa nie trzyma. I fakt, że potrafisz to głośno powiedzieć jest pierwszym krokiem do tego aby przejść na jasną stronę mocy. W ciągu niespełna dwóch lat przeszkoliłam z tematyki zarządzania domowym budżetem blisko tysiąc kobiet. I wiesz co najczęściej od nich słyszałam? Że to wcale nie jest takie trudne jak im się pierwotnie wydawało! Mało tego – niektóre to wręcz polubiły temat zarządzania kaską czy też odważyły się na mniejsze czy większe inwestycje!!! A wszystko po to by budować swoją niezależność i podnosić poczucie własnej wartości!!!

Podczas 3 dni warsztatów ze mną (teorii będzie ok 15% – reszta to ćwiczenia, zadania i raz jeszcze ćwiczenia i zadania) nauczysz się:

– określać swój termostat finansowy

– analizować i poprawnie interpretować swoje aktywa i pasywa. Masz mieszkanie czy dom na kredyt i żyjesz w przekonaniu, że to inwestycja bo zamiast płacić komuś spłacasz swoje mieszkanie? No właśnie… wyjaśnię Ci w jakie pułapki wpada nasz tok rozumowania

– organizować swój prywatny budżet – i to niezależnie od faktu czy jesteś singlem, żyjesz w związku czy też masz własną rodzinę (dla rodziców jest opcja dodatkowego bloku tematycznego pt. „kieszonkowy zawrót głowy”)

– jak organizować sobie dodatkowe środki na realizację marzeń czy przyjemności

– i jeszcze kilka innych – w zależności od Waszych potrzeb i zapytań

Na trzeci – ostatni dzień zaplanowałam wspólne rozegranie gry „podróż bohatera”, która może stać się Twoim drogowskazem na dalszej drodze budzenia i rozwijania świadomości finansowej

Jeśli chodzi o stronę kulinarną to trzydniowe warsztaty gotowania poprowadzi Aleksandra Seghi. Nauczymy się bardziej pracochłonnych potraw jak np. ravioloni czy torcik parmezanowy.

Będzie oczywiście zagniatanie ciasta na pizzę czy schiacciatę, nauka wyrabiania bigi, czyli zaczynu do chleba toskańskiego oraz pieczenie tego wszystkiego w piecu drzewnym!

6. Istnieje możliwość organizacji warsztatów dla zorganizowanych grup.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu.

Informacje, zapytania proszę kierować na maila: aleksandra.seghi@email.it

4 komentarze

  1. A co jeśli jest się osoba samotna i chce przyjechać ????Czy dla pojedynczych osób jest możliwość noclegu???

    • Pani Tamaro, oczywiście jest możliwość i bardzo często na warsztaty przyjeżdżają samotne osoby. Zapraszam serdecznie!

  2. A kiedy będą znane terminy warsztatów?:)

  3. Rozważam udział w warsztatach

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *