Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on wrz 20, 2020 in Moja Toskania | 0 comments

Pistoia, wybory i historia ołówka

Pistoia, wybory i historia ołówka

Dzisiaj i poniedziałek 21 września we Włoszech odbędą się wybory samorządowe w kilku regionach (Liguria, Dolina Aosty, Wenecja Euganejska, Toskania, Marche, Kampania, Apulia, i uzupełniające na Sardynii) oraz ogólnokrajowe referendum dotyczące redukcji liczby parlamentarzystów.

Rano wybrałam się do siedziby wyborczej w szkole Cino Gallileo Gallilei w Pistoi. Ze względu na panującą pandemię istnieją reguły, które nie były nam znane w poprzednich latach. Do szkoły można wejśc tylko przez jedną bramę. Zazwyczaj mieszkańcy mogli korzystac z kilku wejsc.

Jedna z zamkniętych bram

Porządku pilnowali Alpini, którzy ustawiali głosujących w odowiednich kolejkach przed szkołą. Korytarz szkoły został podzielony kolorowymi taśmami. Po jednej stronie wyznaczona droga dla wchodzących, po drugiej dla wychodząych. We wnętrzu kilku policjantów. Przed salami kolejki oczekujących oraz informacje dotyczące Covid 19.

  1. Obowiązek noszenia maski ochronnej
  2. Utrzymanie odległości 1 metra
  3. Dezynfekcja rąk

Przed każdą salą zostały ustawione panele, a na nich butelki z żelem dezynfekującym. O ile się nie mylę w sali do głosowania były tylko dwie kabiny. Jedna dla mężczyzn, druga dla kobiet.

Weszłam do sali, podałam dokument tożsamości oraz legitymację głosującego. Z kabiny wyszła właśnie pani i oddała komisarzowi ołówek. Pan objaśnił pani jak ma wrzucic dwie kartki z głosami. Następnie podszedł do mnie. Podał kartki do głosowania i ten sam ołówek, który przed chwilą oddała pani…

Ten ołówek przez dwa dni wyborów będzie używany przez setki mieszkańców. W tej sytuacji czy zostały podjęte wszelkie normy bezpieczeństwa? Dodam, że w tej samej szkole rodzice dostali kilka dni regulamin anty Covid gdzie cytuję punkt 7:

Materiały dydaktyczne każdej klasy nie będą mogły byc używane przez inne klasy. Jeśli zabawki będą użyte to codziennie będą dezynfekowane.

oraz punkt 9:

Uczniowie będą musieli unikac dzielenia się materiałami dydaktycznymi pomiędzy sobą.

Tak więc czy dla dopełnienia wszelkich norm bezpieczeństwa do głosowania nie trzeba by przystąpic w rękawiczkach jednorazowych (to samo tyczy się osób obsługujących wybory w siedzibach wyborczych) bądź przynieśc swój ołówek z domu?

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *