Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on kwi 27, 2020 in Moja Toskania | 0 comments

Maski ochronne

Maski ochronne

W Toskanii od początku kwietnia rozdawane są darmowe maski ochronne. W Pistoi od 8 kwietnia można było je znaleźć w skrzynkach pocztowych w miejscu zamieszkania. Pisałam o tym tutaj. Później prezydent regionu zmienił strategię i od 20 kwietnia darmowe maski można było odbierać w aptekach lub na specjalnie stworzonych stoiskach w superamarketach. Pisałam o tym tutaj.

Od dzisiaj, 27 kwietnia, w supermarketach nie będzie już darmowych masek. Prezydent Rossi ogłosił, że będą one dostępne tylko w aptekach. Podkreślił, że docelowo każdy mieszkaniec regionu powinien mieć jedną maskę na dzień. O tym pisałam tutaj.

Zdjęcie archiwalne apteki we Florencji

Moim zdaniem dystrybucja masek tylko w aptekach wiąże się z pewnym utrudnieniem, bo z moich obserwacji w Pistoi do aptek są ciągle długie kolejki.

Wczoraj kolejna informacja. Podczas konferencji premier Conte omawiał wejście Włoch do tzw. drugiej fazy, w której mieszkańcy będą musieli „obcować (dosłowne słowa premiera: współżyć) z wirusem”. Zakazy powoli będą eliminowane. Od 4 maja będziemy mogli wyjść do parków czy ogrodów oraz wrócimy do aktywności fizycznej przestrzegając oczywiście reguł (utrzymując odpowiedni dystans pomiędzy ludźmi). Od 18 maja zostaną otwarte sklepy, a z początkiem czerwca bary i restauracje.

Zdjęcie archiwalne, bar we Florencji

W przemówieniu premier Conte nawiązał również do masek ochronnych. Będą one sprzedawane. Cytuję:

Jest to uczciwa cena, którą ustaliliśmy na 0,50 eurocenta za każdą maskę chirurgiczną.

Maskę powinno zmieniać się codziennie. O ile nie częściej, za każdym razem kiedy wychodzimy z domu. Załóżmy tak jak prezydent Rossi, że jedna maska ma nam służyć na jeden dzień. 30 masek na miesiąc. Według najnowszego dekretu kiedy to maski będą sprzedawane, każdy mieszkaniec Włoch będzie musiał wydać 15 euro miesięcznie na maski ochronne. Rodzina czteroosobowa 60 euro. Czy ludzie będą prawidłowo używać masek? Czy jedna będzie im służyć długie tygodnie?

W krajowej prasie czytamy, że dziennie we Włoszech będzie produkowanych 2 i pół miliona masek ochronnych. Maski filtrujące wyprodukowane zgodnie z art. 16 ust. 2 dekretu ustawodawczego z 17 marca będzie można w 100% poddać recyklingowi. Współczynnik filtrowania antybakteryjnego masek będzie wynosił ponad 80 procent.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *