Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on sty 21, 2020 in Moja Toskania | 0 comments

Rzeźba della Robbi już nie w blasku świateł, ale na swoim dawnym miejscu

Rzeźba della Robbi już nie w blasku świateł, ale na swoim dawnym miejscu

Cztery lata temu w Kościele Świętego Leona w Pistoi odsłonięto odrestaurowaną rzeźbę Luca della Robbia. Link do relacji z 2017 znajduje się tutaj. Rzeźba została pięknie oświetlona i nie można było od niej oderwać wzroku.

Kościół San Leone był otwierany i zamykany bez żadnych reguł, w końcu po remoncie został zamknięty i znowu nie można go oglądać. Wielka szkoda, bo to perełka spośród kościołów w Pistoi.

Wróćmy do rzeźby della Robbia. Została wykonana prawdopodobnie w 1445 roku na ołtarz w kościele San Giovanni Fuoricivitas w Pistoi. Od kościoła San Leone do maksimum 400/500 metrów.

Dzieło nosi tytuł „Wizytacja” i  jest jedną z pierwszych rzeźb stworzonych metodą „oszklonej terakoty”, którą wymyślił właśnie Luca della Robbia.

Rzeźba przedstawia dwie postaci: Marię i Elźbietę. Maria przychodzi do Elźbiety i dowiaduje się, że pomimo bezpłodności i dojrzałego wieku kobieta jest w szóstym miesiącu ciąży. Kiedy tylko Elżbieta słyszy pozdrowienie Marii, dziecko w jej łonie porusza się z radości. Maria odpowiada na to wychwalając Boga.

Kilka dni temu dowiedziałam się, że pięknie oświetlona rzeźba została jakiś czas temu przeniesiona do kościoła San Giovanni Fuoricivitas. Czyli, że wróciła na dawne miejsce. Ten kościół został odnowiony jakiś rok lub dwa lata temu.

W środku był i jest dość ponury. A to ze względu na skromne oświetlenie. Znajoma, która powiedziała mi o przeniesieniu rzeźby della Robbia była rozżalona, że w ciemnym kościele zniknął jej blask. Postanowiłam sprawdzić to na własne oczy.

Spodziewałam się, że znajdę ją ukrytą w jakiejś nawie. Jednak rzeźbę rozpoznałam już u wejścia.

W sumie nie wygląda to tak źle i smutno jak opisała znajoma.

Stała się jedną z rzeźb w kościele. Dla tych, którzy widzieli ją w San Leone z pewnością jest to duża zmiana.

Plusem jest to, że można ją obejrzeć z blika. Metoda oszklonej terakoty robi wrażenie.

Kiedy będziecie w Pistoi zajrzyjcie do tego kościoła. Znajduje się w samym centrum miasta, na ulicy Francesco Crispi 2.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *