Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on lip 29, 2017 in Moja Toskania, Reporterka z Toskanii filmuje | 2 comments

Rzeźba Luca della Robbia w Pistoi

Rzeźba Luca della Robbia w Pistoi

Osoby, ktore w najblizszych miesiacach beda w Pistoi, namawiam do odwiedzenia kosciola San Leone, tuz przy siedzibie prowincji, a  na tylach glownej poczty.

Od 22 lipca do 7 stycznia 2018 roku mozna tam obejrzec przepiekna rzezbe Luca della Robbia. Zostala ona wykonana prawdopodobnie w 1445 roku na oltarz w kosciele San Giovanni Fuoricivitas w Pistoi.

Dzieło nosi tytuł „Wizytacja” i  jest jedna z pierwszych rzezb stworzonych metoda „oszklonej terakoty”, którą wymyślił właśnie Luca della Robbia.

Rzezba przedstawia dwie postaci: Marie i Elzbiete. Maria przychodzi do Elzbiety i dowiaduje sie, ze pomimo bezplodnosci i dojrzalego wieku Elzbieta jest w szostym miesiacu ciazy.

Oprocz dziela della Robbia namawiam do dokladnego obejrzenia samego kosciola San Leone. Niedawno zostaly odnowione malowidla.

Wnetrze kosciola robi wrazenie. To jedna z perelek Pistoi. Ponizej krotkie video:

 

2 komentarze

  1. Witam, ogromnie mi miło, że w poszukiwaniu przepisu na ciasta z renklodami trafiłam tutaj do Ciebie i Toskanii. Tak się składa, że około 20 sierpnia spędzę z przyjaciółmi kilka dni w Toskanii.
    Mam nadzieję, że uda mi się być w Kościele San Leone,obejrzeć rzeźbę i oczywiście malowidła. Są cudowne. Bardzo dziękuję za wszystko co tu jest o Twojej Toskanii napisane, nie uronię ani jednej informacji. Pozdrawiam

    • Cieszy mnie, ze moj blog na cos sie przydaje 🙂 Serdecznie pozdrawiam i zycze pieknych wakacji w Toskanii.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *