Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on cze 17, 2023 in Moja Toskania | 0 comments

Open Day u strażaków w Pistoi

Open Day u strażaków w Pistoi

14 maja w Pistoi w siedzibie Casa Sicura, Bezpieczny Dom, odbył się Dzień Otwarty Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie wiedziałam o tym, że w centrum Pistoi jest takie miejsce, w którym odbywają się szkolenia i kursy z bezpieczeństwa organizowane właśnie przez strażaków.

.

Open Day był przeznaczony dla dzieci. Mogły uczestniczyć w serii różnych ćwiczeń, a na końcu gasić pożar w domku ogrodowym. Była to ogromna frajda dla najmłodszych. Za uczestnictwo dostawano dyplom imienny i loda.

.

.

.

Jeden z główno dowodzących i jednocześnie wypisujący dyplomy wdał się z nami w przemiłą rozmowę. Zaprosił nas (wraz jeszcze z dwoma rodzicami z dziecmi) do środka Bezpiecznego Domu. Wyjaśnił, że strażacy robią tu szkolenia nie tylko dla dzieci , ale również np. dla opiekunek starszych osób.

.

.

.

Pokazano nam zaaranżowany apartament. Przechodziliśmy do różnych pomieszczeń i wyjaśniano nam jakie mogą czyhać na nas niebezpieczeństwa. Gdzie mógłby zapruszyc się ogień itd.

.

.

.

.

.

.

Była to bardzo ciekawa lekcja nie tylko dla dzieci, ale również dla doroslych.

Na końcu przeszliśmy do sypialni. A tam poproszono, by stanąć na dywanie. Zrobiono symulacje trzęsienia ziemi. To było duże przeżycie. W Toskanii czułam już kilka razy trzęsienie ziemi, ale te w Bezpiecznym Domu było dość silne i dodatkowo z głośników słychać było odgłosy bojących się dzieci i rodziców, którzy im tłumaczyli co się dzieje. Ruszał się żyrandol, drżała ziemia, a z półki spadały rzeczy.

Myślę, że taki Bezpieczny Dom powinny odwiedzać wszystkie dzieci z przedszkola i szkół.

To było bardzo interesujące doświadczenie.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *