Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on maj 8, 2023 in Moja Toskania | 0 comments

Kolorowo w Ghizzano

Kolorowo w Ghizzano

W małym toskańskim miasteczku o nazwie Ghizzano, znajdującym się około 10 km od Peccioli (Piza), artysta David Tremlett zamienił domy w centrum historycznym w kolorowe dzieła sztuki nowoczesnej. Po serii artykułów (ja jeden znalazłam w internecie we wrześniu 2022 roku) informacja trafiła do bardzo wielu osób i od prawie roku miasteczko jest oblegane przez turystów. Każdy chce zrobic sobie zdjęcia przede wszystkim na ulicy di Mezzo gdzie domy mają zielone odcienie. W jednym z okien siedzi pani i obserwuje przybyszy. A są i turyści zagraniczni. Wszyscy cierpliwie czekają na swoją kolej i robią zdjęcia.

.

.

.

A fajne zdjęcia robi się i drzwiom!

.

.

.

.

.

.

Po zieleniach następuję mocny róż. Taki kolor ma jedyny bar w Ghizzano. I tam każdy wchodzi na kawę, sok, loda lub po magnez. Bo Ghizzano już przyszykowało się z pierwszymi souvenirami.

.

.

Moment spokoju w barze

.

W miasteczku jest też kot, który leniwie pozuje do zdjęć. Ale tylko wtedy kiedy on chce. Niepotrzebne nawoływania, odwraca się w momencie kiedy ma na to ochotę. No i czasem da się pogłaskać.

.

.

.

Mniej więcej w połowie drogi, po lewej stronie, dojdziemy schodami do rzeźb Patricka Tuttofuoco pt. Elevatio corpus.

.

.

.

.

Natomiast na jednym z placyków blisko kościoła znajduje się rzeźba Alicji Kwade pt. Solid Sky.

.

.

.

.

Wnętrze kościoła

.

Druga rzeźba o tej samej nazwie znajduje się również przy Oratorium Najświętszej Annunziaty tuż przy wjeździe do miasta.

.

.

.

Wnętrze kościoła

.

.

Mieszkańcy miasta są zdziwieni takim sukcesem jaki mają kolorowe domy. W związku z napływem wielu osób zaczynają się problemy ze znalezieniem wolnego miejsca na parkingu. Powstał więc pomysł, by mały busik przywoził turystów z miejskiego stadionu, gdzie prawdopodobnie jest dużo miejsca dla aut.

.

.

Nie wszystkie domy w mieście są kolorowe. Niektóre wydają się też opuszczone. Może wraz z famą domy będą tu w cenie?

.

.

.

.

.

A tak w ogóle marginesie Ghizzano słynie ze Święta Oliwy, które odbywa się każdego roku w maju.

.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *