Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on paź 9, 2022 in Moja Toskania, Moje spotkania | 0 comments

Palazzo Medici Riccardi we Florencji

Palazzo Medici Riccardi we Florencji

Wróciłyśmy do naszych wizyt w muzeach. Tym razem odwiedziłyśmy Palazzo Medici Riccardi. Ale na wstępie wstąpiłyśmy jeszcze do jednej z naszych ulubionych kawiarni, tuż przy Placu Katedralnym.

Zrobiło się tak gorąco, że zdjęłam bluzkę z długim rękawem pod koszulą. Ranki są chłodne, a potem dochodzi nawet do 30 stopni.

Pałac Medici Riccardi został wybudowany według projektu architekta Michelozzo w latach od 1444 do 1462. Główny dziedziniec nosi jego imię.

Zza szyby jednych drzwi wiodących z dziedzińca można dostrzec kręcone schody projektu Ferdinanda Tacca.

Niestety nie można na nie wejśc.

Sale muzealne znajdują się na drugim piętrze, parterze oraz w piwnicach.

Na pierwszym piętrze przechodzimy przez salony, sypialnię i dochodzimy do przepięknej kaplicy Trzech Króli (Cappella dei Magi) z trzyczęściowym freskiem Benozzo Gozzoli.

W kaplicy jest mało miejsca, a zwiedzających sporo. Niestety osoba pilnująca sali nie jest w stanie powiedziec nic na jej temat, dlatego turyści łączą się bezpośrednio z Wikipedią i szukają informacji.

Na tym piętrze znajdują się również sale konferencyjne oraz odbywają posiedzenia miejskie. Na pierwszym bowiem piętrze znajdują się biura prefektury.

Jest też przepiękna sala lustrzana, w której też odbywają się prelekcje. Sala jest złocona, a lustra są zamalowane różnymi scenami.

W jednej z sal znajduje się słynny obraz Filippo Lippi pt. Madonna z dzieciątkiem. Z tyłu obrazu można dostrzec szkic Madonny wykonanego przez Lippiego.

W podziemiach natomiast znajdują się wyeksponowane wykopaliska oraz wiele rzeźb nawet głów greckich. Są miejsca gdzie pod ziemią można dojrzec dawne podziemia Florencji.

Do stycznia na parterze można oglądac wystawę obrazów sztuki współczesnej należących do prywatnych kolekcjonerów.

Andy Warhal i obraz Man on the Ray
Cecily Brown, obraz pt. Couple
Giorgio de Chirico, obraz pt. Enigma politico
Joan Miro, obraz pt. Composizione
Primo Conti i obraz pt. Limonaro
Dziewczyna w lustrze, Ray Lichtenstein

W budynku mieści się też Biblioteca Riccardiana z XVI wieku. W zbiorach znajduje się między innymi Boska komedia Dantego.

Z muzeum warto wejśc do sklepu z souvenirami. Ja kupiłam wiele ładnych pamiątek dla znajomych. Z ciekawostek widziałam pocztówki do wycinania i sklejania głównych florenckich zabytków.

Przy wyjściu warto zatrzymac się w części ogrodowej.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *