Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on paź 7, 2022 in Moja Toskania | 0 comments

Fontanna Campari w Le Piastre

Fontanna Campari w Le Piastre

Ile razy przejeżdżało się obok tej fontanny i zerkało na nią… Nie zdawałam sobie sprawy z jej historii. Jakiś czas temu rozpisywały się o niej lokalne gazety, gdyż została odrestaurowana.

W latach trzydziestych XX wieku, na zamówienie firmy Campari, florencki rzeźbiarz Giuseppe Gronchi, stworzył około 30 fontann Campari rozlokowanych w różnych miejscach Włoch. Wszytko w celu reklamy firmy Campari z Novary, produkującej napój alkoholowy o tej samej nazwie.

Na chwilę obecną w całej Italli zostały tylko takie 3 fontanny. Jedna na północy w Brunate (prowincja Como), druga w Toskanii, w Chiusi della Verna (prowincja Arezzo). A trzecia w moich okolicach, w górskiej miejscowości Le Piastre (zresztą znanej z Konkursu na największe kłamsto, pisałam o nim tutaj).

Ta ostatnia wymieniona fontanna została niedawno odrestaurowana. Pochodzi mniej więcej z 1930 roku.

Po tylu latach stała się szaro czarna, a teraz kamień znowu jest czyściutki. W Wikipedii dowiedziałam się, że dwie wyrzeźbione głowy to prawdopodobnie Aurora (rzeźba Michała Anioła) oraz Ivan Mestrovic (chorwacki rzeźbiarz).

Z domu wzięłam dwie puste butelki. Wleliśmy do niej górką wodę z fontanny.

Myślałam, że będzie chłodna, ale się myliłam. To co rzuciło nam się w oczy to fakt, że kran w fontannie ciekł bez przerwy. Szkoda, że przy renowacji nie można było go naprawic. W czasach suszy woda, która niepotrzebnie wylatuje, to ogromna strata.

Poniżej widok na zakręt przy fontannie, liś cie na pło cie miały taki piękny kolor. Tu w górach Pistoi już jesień. Zdjęcie nie oddaje jednak rzeczywistości.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *