Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on maj 28, 2022 in Moja Toskania | 0 comments

Konferencja Prof. Sergio Sammicheli pt. Generał Anders, polski bohater XX wieku zorganizowana przez Konsulat Honorowy RP we Florencji

Konferencja Prof. Sergio Sammicheli pt. Generał Anders, polski bohater XX wieku zorganizowana przez Konsulat Honorowy RP we Florencji

Wczoraj we Florencji w Hotelu Londra odbyła się konferencja Profesora Sammicheli o Generale Andersie.

Sala Belfiore była pełna, co bardzo cieszyło. Wydarzenia organizowane przez Konsulat Honorowy RP cieszą się zainteresowaniem.

Na konferencję przyszła też grupa studentów, tworząca grupę historyczną we Florencji. Mają po 19, 20 lat i pasjonują się historią oraz kolekcjonują ubrania wojenne. Na spotkanie przyszli w mundurach z II wojny światowej. Wyobrażacie sobie jak gorąco musiało im być, ale oni nie pisnęli ani słowem. Są już przyzwyczajeni do tego. Kilka dni temu byli na trzydniowych obchodach na Montecassino i tam też ubrani byli w stroje historyczne.

Profesor Sammicheli opowiedział o Generale Andersie, a następnie rozpoczęła się żywa rozmowa na sali.

Zgromadzeni chcieli opowiedzieć o swoich rodzinach, przede wszystkim o ojcach, którzy walczyli z Andersem.

Na sali była obecna Pani Vandella Marmoross, która kilka lat temu wraz z siostrą Fiammą opublikowały dziennik ich ojca z czasów wojny.

Najbardziej wzruszająca była wypowiedź Pana Franka Sznura, który po raz pierwszy przed publicznością opowiadał o swojej rodzinie, a przede wszystkim o ojcu, walczącym z Andersem. Wielu osobom poleciały łzy z oczu.

Wieczór zakończył się poczęstunkiem w sali hotelowej. Opowieściom nie było końca. Wszyscy mieli tyle wrażeń. Poza tym były nowe twarze, więc nastąpiła wymiara numerów telefonów i wspólne pamiątkowe zdjęcia.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *