Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on kwi 2, 2022 in Moja Toskania | 0 comments

Florencja: Muzeum Franco Zeffirelli

Florencja: Muzeum Franco Zeffirelli

Dzisiaj chciałam polecić Wam wizytę w Muzeum Franco Zeffirelli. Znajduje się ono we Florencji na Placu San Firenze 5. W połowie drogi pomiędzy Palazzo Vecchio, a kościołem Santa Croce.

Zeffirelli był Florentyńczykiem znanym na całym świecie. Był reżyserem teatralnym, filmowym i operowym, scenografem, projektantem kostiumów, producentem.

Przechadzając się po muzeum zdajemy sobie sprawę, że był człowiekiem o wielu talentach i niespozytej energii. Przez całe życie tworzył, chyba nigdy nie zatrzymywał się, by odpocząć. A może właśnie tworząc odpoczywał!

Kostiumy można oglądać z bliska, można przyjrzeć się każdemu szczegółowi.

Muzeum powstało z jego inicjatywy, jeszcze za jego życia. Znajduje się w nim 250 dzieł. Każda sala to nowe odkrycie. Ja spędziłam w sumie trzy godziny na przyglądaniu się jego pracom.

Mniej więcej w połowie zwiedzania dochodzimy do sali kinowej, gdzie puszczany jest dokument dwudziestominutowy o życiu i twórczości Zeffirellego.

W dalszej części muzeum znajduje się rekonstrukcja biura artysty. Nie można wejść do środka, ale obserwując z pewnej odległości można wyobrazić sobie jak Zeffirelli spędzał tam czas i pracował.

W końcu dochodzimy do ogromnej sali, gdzie artysta przedstawia nam swoją wizję piekła Dantego. Można wygodnie usiąść na jednej z kanap i wczuć się w atmosferę.

Tuż przy wyjściu z sal muzealnych w witrynie wystawione są statuetki, liczne nagrody, które dostał artysta.

Polecam muzeum, zatrzymajcie się również w sklepiku przy kasie. Oprócz książek jest jeszcze wiele ciekawych rzeczy.

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 10 do 18.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *