Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on wrz 19, 2020 in Moja Toskania, Moje spotkania | 0 comments

Zwiedzanie Willi Reale oraz bar z Royal Elizą

Zwiedzanie Willi Reale oraz bar z Royal Elizą

W Marli (prowincja Lukki) znajduje się Villa Reale należąca dawniej do Elisy Bacciocchi. Siostra Napoleona Bonaparte została szczodro obdarowana przez swojego brata. W 1806 roku Elisa zatrudniła architektów, dzięki którym budowla nabrała nowego kształtu i finalnie składała się z trzech poziomów.

Z biegiem lat willa zmienia właścicieli. W 1923 roku nabywają ją hrabia i hrabina Pecci Blunt. W 2015 roku nieruchomośc wraz z kilkuhektarowym parkiem przechodzi w ręce nowych właścicieli, którzy rozpoczynają odrestaurowanie willi.

Po wielomiesięcznych pracach konserwatorskich willa została częściowo oddana do zwiedzania. Na parterze znajduje się przepiękna jadalnia z ogromnym stołem, przy którym dawniej jadano eleganckie potrawy. Z głównego korytarza przechodzi się do sali, w której można poznac historię prac konserwatorskich w willi. Na dużych panelach widnieją zdjęcia wzbogacone opisami oraz datami.

Z parteru na piętro prowadzą szerokie schody wysłane czerwonym dywanem. Na górze znajduje się ogromny taras, z którego można podziwiac widoki na ogród.

W atrium znajduje się arras przedstawiający starożytny Rzym. Z tego pomieszczenia przechodzi się do biblioteki, w której znajduje się kolekcja książek pochodzących ze zbiorów willi. Z atrium jest również przejście do salonu, gdzie na suficie można podziwiac Tanie Godzin. Z salonu przechodzi się do pokoju gier oraz sali balowej, w której stoi fortepian z 1805 roku oraz harfa. Po drugiej stronie salonu znajduje się dawny pokój Elisy Bacciocchi oraz łazienka. Pokój dawnej właścicielki willi, która była również księżną Lukki ozdobiony jest papier peint panoramique, 11 scenami autorstwa Josepha Dufour, przedsawiającymi hostorię Amora i Psyche.

We wnętrzach willi nie można wykonywać zdjęć.

Godziny otwarcia willi

od marca do października od godziny 10.30 do godziny 17.30.

W związku z pandemią do willi jednorazowo może wejśc maksimum 10 osób. Obowiązuje noszenie maski ochronnej.

W willi informacji udziela w kilku językach nasza rodzaczka Paulina. Znamy się już wiele lat i za każdym spotkanie z nią to bardzo miłe chwile. Tym razem Paulina powiedziała nam, że na terenie parku został otworzony kiosk bar.

Można tam zjeśc drobne przekąski oraz napić się kawy bądź czegoś chłodnego. Dodatkowo robią tam wspaniały drink o nazwie Royal Elisa (po polsku Eliza), na cześc dawnej właścicielki Willi Reale. Jest to jakaś tajemnicza receptura zarządzającej barem.

Po zwiedzaniu willi i spacerze w parku udałyśmy się na lemoniadę i Royal Elisę. Na zewnątrz są stoliki więc można fajnie sobie odpocząc w cieniu.

Drink po naszej analizie zawiera dżin oraz sok cytrynowy. Oczywiście jest jeszcze jakiś tajemniczy składnik, którego nie udało nam się odgadnąc. Ale przecież o to chodzi.

Spędziłyśmy bardzo miłe chwile.

Mamy nadzieję, że do Willi Reale będzie przyjeżdżać coraz to więcej Polaków. Można tu spędzić bardzo fajny dzień. Dla fotografów i malarzy wymarzone plenery.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *