Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on kwi 28, 2020 in Kuchnia toskańska, Kuchnia włoska, Moja Toskania | 0 comments

Schiacciata kasztanowa z rozmarynem – długie wyrastanie

Schiacciata kasztanowa z rozmarynem – długie wyrastanie

Kurs piekarniczy sprawia, że wszyscy uczestniczy eksperymentują potem w domu. Ja wreszcie znalazłam czas, by zrobić schiacciatę kasztanową z rozmarynem o długim wyrastaniu. Co to znaczy. Że nie włożyłam ciasta po 3 godzinach od wyrośnięcia, ale po 24 godzinach. Do mojego ciasta dodałam zaczyn drożdżowy, który dostałam z piekarni, ale podam oczywiście wersję ze świeżymi drożdżami. Do dzieła!

Schiacciata kasztanowa z rozmarynem – drugie wyrastanie

Składniki:

700 g mąki typu Manitoba

300 g mąki kasztanowej

200 g zaczynu drożdżowego lub 6 g suszonych drożdży lub 18 g świeżych drożdży

2 g cukru

10 g soli

500 g zimnej wody

4 gałązki rozmarynu

30 g oliwy z oliwek extra vergine

Pozostałe składniki

mąka do oprószenia misek

oliwa do polania misek i schiaciaty

woda

sól

Przygotowanie:

Ciasto najlepiej zagnieść w robocie kuchennym, planetarii. Ja nie mam, więc zagniatam ręcznie.

Mieszamy dwa rodzaje mąk z drożdżami. Dodajemy trzy czwarte wody, następnie sól, cukier, jedną czwartą wody, oliwę oraz posiekany rozmaryn. Zagniatamy jednolite ciasto.

Dzielimy na pół, gdyż jest zbyt duże. Toczymy dwie kule. Na wierzchu robimy nacięcie w postaci krzyża. Dwie miski smarujemy oliwą, oprószamy mąką. Do każdej miski wkładamy kule z ciasta. Zakrywamy wilgotną ściereczką. Wkładamy do lodówki na 18 godzin do lodówki. Co jakiś czas zerkamy czy ścierka jest jeszcze wilgotna. Jeśli nie zmaczamy ją.

Wyjmujemy ciasto z lodówki. Pozostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę. Dwie blachy smarujemy oliwą z oliwek. Rozkładamy ciasto na blachach. Zakrywamy folią spożywczą i ponownie odkładamy do wyrośnięcia. Obserwujmy ciasto jak się zachowuje. Jeśli temperatura powietrza jest wysoka, ciasto będzie rosło szybko. Jeśli jest chłodno to możemy zostawić je nawet na 5 godzin.

Wierzch ciasta smarujemy wodą z oliwą (50 ml wody i 50 ml oliwy zmieszanej razem).Posypujemy solą oraz drobno pokrojonym rozmarynem. Pieczemy około 20 minut w temperaturze 180 stopni.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *