Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on paź 7, 2019 in Moja Toskania | 0 comments

Kolejny historyczny sklep w Pistoi przestaje istnieć

Kolejny historyczny sklep w Pistoi przestaje istnieć

Dzisiaj rano podjechałam do Pana Riccardo z moim rowerem. Od wielu lat przyjeżdżam do niego, by napompować opony w moim wehikule.

Jakże przykra niespodzianka czekała na mnie w środku. Pan Riccardo poinformował, że od soboty przeszedł na emeryturę. Siedzi jeszcze u siebie w sklepie, bo wyprzedaje wszystko.

Naprawą rowerów zajmował się przez 55 lat, sklepik miał zawsze w tym samym miejscu. Prawie w samym centrum. Niestety od kiedy na ulicy zainstalowano telepass, czyli przejazd tylko dla rezydentów, klientów było coraz mniej. Bo jak tu przetransportować popsuty rower jak wjazd jest tylko dla posiadających zezwolenie na wjazd do centrum historycznego.

Ale Pan Riccardo się nie poddawał i sklepik dalej prowadził. Teraz przyszedł moment przejścia na emeryturę. Syn nie chciał przejąć interesu i Pan Riccardo musi zamknąć interes.

W środku znajdujemy się jak by w muzeum. Zobaczcie jakie oryginalne biuro posiadał pan Riccardo.

Na ścianie biura wisi dyplom, informacja o historycznym sklepie Pistoi, który istniał od 1905 roku. Pewnie prowadził go Ojciec Pana Riccarda.

Również piękne wysokie szafy robią wrażenie.

Właściciel sklepu był tak miły, że napompował mi rower. Za mną przyszła jeszcze jedna pani, stała klientka i też poprosiła o napompowanie kół. I też wyciągnęła telefon i zaczęła robić pamiątkowe zdjęcia.

Łezka się w oku kręci, że kolejny historyczny sklep zamyka. Że takie małe cudeńka przestają istnieć. A przecież całe Włochy były kiedyś pełne takich sklepików z tradycjami, prowadzanych przez pokolenia….

Pan Riccardo niby się cieszył, że wreszcie przeszedł na emeryturę, ale w jego głosie wyczuć było smutek. Dodał, że nie będzie tęsknił za naprawianiem rowerów i nie ma też zamaru podróżować po świecie. Nie chciał zdradzić co będzie robił…. Może dołączy do grona starszych panów na Sali, którzy codziennie spotykają się pod mięsnym. A może będzie odpoczywać w murach swojego domu i czytać codzienną prasę.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *