Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on lis 24, 2018 in Kuchnia włoska, Moja Toskania | 0 comments

Żytnie focaccine

Żytnie focaccine

W domu robię je na oko. Ostatnio opublikowałam zdjęcie na portalu społecznościowym i wszyscy zaczęli pytać o przepis. Postaram się go odtworzyć podając konkretne ilości składników.

Żytnie focaccine

Składniki

300 g mąki pszennej

200 g mąki żytniej

30 g świeżych drożdży

150 ml wody lub mleka

100 ml oliwy z oliwek extra vergine

sól

 

Pozostałe składniki na posmarowanie focacci

50 ml oliwy z oliwek extra vergine

50 ml wody

sól

 

Przygotowanie

W ciepłej wodzie lub mleku rozpuszczamy drożdże z 2 łyżkami mąki pszennej. Wyrośnięte drożdże łączymy z pozostałą mąką pszenną, mąką żytnią, szczyptą soli, oliwą z oliwek. Zagniatamy ciasto. Jeśli lepi się do rąk to dodajemy jeszcze mąkę pszenną. Zagniatamy kulę, oprószamy mąką pszenną, odstawiamy na minimum 2 godziny do wyrośnięcia. Koniecznie zamykamy szczelnie folią spożywczą.

 

Wyrośnięte ciasto wałkujemy na grubość 1,5 cm. Wykrawamy koła jak na nasze polskie pierogi. Focaccine rozkładamy na blasze uprzednio pokrytej papierem do pieczenia. Blachę zamykamy szczelnie folią spożywczą. Focaccine odstawiamy do wyrośnięcia na minimum 2 godziny. Im dłużej tym lepiej.

 

 

Na wyrośniętych foccaccinach robimy wgłębienia palcami. Z 50 ml wody i 50 ml oliwy robimy roztwór, którym smarujemy focaccine. Posypujemy je też solą, można gruboziarnistą.

 

 

 

Pieczemy około 15 / 20 minut w temperaturze 200 stopni.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *