Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on gru 5, 2017 in Moja Toskania | 0 comments

Podróż po Toskanii pociągiem

Podróż po Toskanii pociągiem

Na urlop w Toskanii decyduje się wiele osób i to nie bez powodu! W końcu właśnie ten region utożsamiany jest z typową włoską kuchnią, a tutejsze krajobrazy wręcz zapierają dech w piersiach. W drodze do Florencji możemy odwiedzić także mniej rozpoznawalną prowincję – Emilię-Romanię. Ona również zapisała się w kulinarnej tradycji Europy. Właśnie z jednego z miasteczek regionu pochodzi legendarna szynka prosciutto di Parma. Tutaj też skosztujemy wybornego parmezanu i octu balsamicznego z Modeny.

Mała octownia, tu leżakuje ocet balsamiczny

Bez względu jednak na to, czy podróż planujemy wyłącznie po Toskanii, czy obydwu regionach, nie musimy koniecznie nastawiać się na wynajmowanie samochodu. Wartą rozważenia alternatywą jest podróż pociągiem! Włosi mogą pochwalić się jedną z najnowocześniejszych kolei na świecie. Jeżdżą tu pociągi różnej klasy, w tym kolej dużych prędkości, np. na trasach z Rzymu do Florencji oraz z Mediolanu do Florencji. Główni włoscy przewoźnicy kolejowi to Trenitalia i Italo, którzy działają na terenie całego kraju. Poza tym we Włoszech istnieją mniejsi, regionalni przewoźnicy tacy jak Trenord i Ferrovie del Gargano.

Podróż przez Emilię-Romanię i Toskanię

Zwiedzanie możemy zacząć w Bolonii. Kiedy już przespacerujemy się po Piazza Maggiore i pożegnamy z tutejszym Neptunem, możemy wsiąść w pociąg i pojechać do Florencji. Przez znaczną część dnia składy odjeżdżają co pół godziny. I mniej więcej tyle samo czasu spędzimy w drodze. Tylko nieliczne pociągi jadą dłużej niż czterdzieści pięć minut. Po wizycie we Florencji możemy wsiąść w pociąg i udać się do Sieny. Składy bezpośrednie wyruszają mniej więcej raz na godzinę. Pomimo że mamy do przebycia mniejszy dystans, w podróży spędzimy więcej czasu – w przybliżeniu godzinę i czterdzieści minut. Aby odwiedzić Arezzo, niestety musimy wrócić do Florencji i tam się przesiąść. Podróż potrwa trzy godziny i trzydzieści minut.

Zwiedzanie Sieny

Jeśli znudziły nas duże, włoskie miasta, możemy odwiedzić o wiele mniejsze miejscowości. Już sama podróż z Florencji do Sieny może być przygodą – będziemy bowiem jechać przez słynne toskańskie wzgórza i winnice. Tutaj czeka na nas Piazza del Campo – uznawany za jeden z najwspanialszych placów we Włoszech.

Jego architektura na pewno wzbudzi zaciekawienie. Plac zbudowano na planie muszli. Jest pochyły, a w miejscu, które możemy nazwać wylotem, znajduje się kratka odpływowa. Dzięki temu na piazzo nigdy nie ma kałuż. Warto wspomnieć, że ścisłe stare miasto Sieny znajduje się na wzgórzu. Aby się do niego dostać, będziemy musieli odbyć spacer lub długą podróż ruchomymi schodami. Wzdłuż tych ostatnich umieszczone zostały malowidła umilające czas turystom.

Życie jest piękne!

Podróż do Toskanii może także być gratką dla kinomanów. W położonym nieopodal Sieny Arezzo kręcono fragmenty filmu „Życie jest piękne”. Na własne oczy możemy więc zobaczyć miasteczko, w którym mieszkała postać Roberto Benigniego. Co ciekawe, tutejszy plac też jest pochyły (ale już nie ma kształtu muszli). W Arezzo możemy także zwiedzić twierdzę Medyceuszy oraz szereg zabytkowych kościołów. Tutaj znajduje się Bazylika Świętego Franciszka oraz Katedra Świętego Donata. Jeśli zawitamy do miasteczka we wrześniu lub czerwcu, zobaczymy także turniej rycerski stylizowany na prawdziwe, średniowieczne zawody.

Więcej na temat trasy podróży po Emilii-Romanii i Toskanii pociągiem, a także kulinariach tych regionów można dowiedzieć się z tekstu opublikowanego na portalu GoEuro: Regiony Emilia-Romania i Toskania

Pyszne toskańskie cavallucci

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *