Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on maj 23, 2013 in Moja Toskania | 2 comments

Swieta Ryta z Cascii

Swieta Ryta z Cascii

Wczoraj 22 maja kosciol obchodzil Dzien Swietej Ryty z Cascii (Santa Rita di Cascia).

swieta_ryta_pistoia_moja_toskania

Urodzila sie w XIV wieku. Podczas chrztu otrzymala imie Margarita, ktore w zdrobnieniu brzmi Rita (po polsku Ryta). Mimo, ze juz za mlodu chciala wstapic do klasztoru zostala wydana za maz za gwaltownego mezczyzne. Miala dwoch synow. Maz zostal zamordowany, synowie chcieli pomscic smierc ojca. Zmarli jednak na dyzenterie (czerwonke-chorobe zakazna jelit).

Po śmierci męża i synów Rita chciała wstąpić do klasztoru św. Marii Magdaleny w Cascii. Została jednak odrzucona przez zakon. Ze względu na to, że była kojarzona z trwającym wciąż sporem między dwoma rodzinami, postawiono jej  warunek: miała doprowadzić do pełnego pojednania i zakończenia sporu. Gdy w wieku 36 lat zdołała tego dokonać została przyjęta. Podobno wstąpienie do zakonu miało charakter cudowny: w czasie snu Rita została przeniesiona do klasztoru przez świętych Jana Chrzciciela i Augustyna, a siostry, zastawszy ją rano w klasztornym kościele, do którego nie mogła w naturalny sposób dostać się przez zamkniętą furtę, nie mogły jej oddalić.

Według relacji świadków jej ciało emanowało słodkawym zapachem przez wieki, umieszczone jest w szklanej trumnie. Świadkowie twierdzą, że widywali świętą leżącą w wielu różnych pozycjach, a jej oczy otwierały się i zamykały po śmierci.

W kosciele rzymskokatolickim czczona jest jako święta od spraw trudnych i beznadziejnych, mateki kobiet we wszystkich stanach. Jest opiekunką wielu dzieł charytatywnych i bractw.

22 maja odprawiana jest uroczysta msza, po czym następuje poświęcenie róż. To nawiązanie do zdarzenia sprzed jej śmierci, kiedy to w zimie zakwitły wlasnie roze. Poświęcone płatki różane przynoszą ulgę w cierpieniu i zdrowie w chorobie. Symbolem św. Ryty jest róża – połączenie radości z cierpieniem. Studenci modlą się do św. Ryty o pomoc przy zdawaniu egzaminów.

Wiadomosci zaczerpnelam z Wikipedii.

Wczoraj w kosciele Swietego Franciszka w Pistoi statua Swietej Ryty otoczona byla wazonami przepelnionymi rozami. Co chwile ktos wchodzil do kosciola. Podchodzil do stolu z kwiatami, wrzucal oferte i bral roze.

swieta_ryta_stolik_z_rozami_pistoia_moja_toskania

Podchodzil do oltarza ze swieta i modlil sie.

Jak widac kult Swietej Ryty jest bardzo praktykowany. Jedna pani, widzac, ze fotografuje, bardzo zalowala, ze tez nie zabrala ze soba aparatu.

2 komentarze

  1. Ta swieta ma niesamowite mozliwosci, tylko trzeba uwierzyc!

    • 🙂

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *