Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on cze 16, 2024 in Moja Toskania | 0 comments

Pistoia i dawny kościół San Jacopo in Castellare

Pistoia i dawny kościół San Jacopo in Castellare

25 kwietnia w Pistoi odbyła się inauguracja odremontowanego ex kościoła San Jacopo in Castellare. Odkąd mieszkam tutaj budynek był jedną wielką ruiną i prawdę mówiąc odstraszał taki widok w samym centrum miasta. Ile razy wchodziłam i schodziłam schodkami przylegającymi do tego kościoła. Stare zdjęcie schodów i budynku można zobaczyć w Wikipedii, kliknijcie TUTAJ.

.

.

.

San Jacopo in Castellare to jeden z najstarszych kościołów Pistoi wzniesiony w pobliżu pierwszego kręgu murów w strefie zwanej „Castellare”. Być może został zbudowany w XI wieku, choć pierwsza wzmianka pochodzi z 1131 roku. Wtedy kościół nazywano San Jacopino. W 1242 roku kościół prawdopodobnie został przedłużony.

.

.

W 1785 roku kościół zmienił funkcję i stał się oratorium w pobliżu Szkoły Leopoldine, następnie przekształcił się w prywatną pracownię.

Dzięki badaniom archeologicznym w odrestaurowanym budynku można oglądać fragmenty dawnego miasta. Najstarszy poziom pochodzi z I wieku z epoki rzymskiej. Na nim w VIII wieku został zbudowany mur, który prawdopodobnie odpowiada pierwszemu kręgowi murów w Pistoi.

.

.

.

We wnętrzu dawnego kościoła znajdują się freski stworzone pomiędzy drugą połową XIII wieku i drugą połową XIV wieku.

.

.

Odrestaurowanie kościoła odbyło się dzięki Studio di Progettazione Gurrieri Associati di Firenze. Kosztowało prawie 3 miliony euro.

.

.

W przyszłości w budynku mają odbywać się konferencje.

Wejście znajduje się od strony Piazzetta delle Scuole Normali 1.

Według informacji z broszury, którą można wziąć przy wejściu do San Jacopo in Castellare, godziny zwiedzania są następujące:

Od soboty 8 czerwca do niedzieli 1 września 2024 roku:

soboty, niedziele, święta 25 lipca, 15 sierpnia, piątek 26 lipca, 16 sierpnia w godzinach od 11.00 do 19.00.

Wstęp wolny.

Do budynku może jednorazowo wejść max 50 osób.

Istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem. Rezerwacja Caterina Bellezza, telefon +39 320 0768294, caterina.bellezza@gmail.com .

Informacje: IAT Pistoia, tel.+39 0573 21622, +39 0573 371274, mail: turismo.pistoia@comune.pistoia.it

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *