Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on kwi 18, 2024 in Kuchnia włoska, Moja Toskania | 0 comments

Caffè affogato we Florencji. Słynna kawa z lodami w Vivoli.

Caffè affogato we Florencji. Słynna kawa z lodami w Vivoli.

Wczoraj udało mi się iść do lodziarni-baru Vivoli przy Via delle Stinche w dzielnicy Santa Croce, gdzie podają słynną kawę z lodami. Powszechna nazwa to caffè affogato, ale na stronie lokalu mowa również o gran crema al caffè.

.

.

Vivoli to podobno najstarsza lodziarnia we Florencji. Otwarto ją w 1929 roku i na początku był to sklep gdzie sprzedawali produkty mleczne (Latteria Vivoli, mleczarnia). Z internetu wyczytałam , że można było tam również wypić kawę i zjeść bitą śmietanę. W 1932 roku lokal zmienił się na lodziarnię.

.

.

Podobno w czasie Covidu w 2020 roku lody były sprzedawane przez bucchettę, która znajduje się tuż przy wejściu (widoczna na zdjęciu). Bucchette od XII wieku służyły do sprzedaży wina. Zresztą teraz do tego powrócono. W uliczkach Florencji znajdziecie pełno są tych tajemniczych małych otworów z drzwiczkami.

.

.

Powróćmy do caffè affogato, czyli do kawy pływającej w lodach. W Vivoli ścianki filiżanki pokryte są lodami śmietankowymi, a następnie zalane gorącym espresso.

.

.

Chętnych jest oczywiście wielu, więc jedna pani nakłada lody do filiżanek, a druga zajmuje się parzeniem kawy.

.

.

Sześć talerzyków gotowych do przyjęcia filiżanek z caffè affogato

.

Smak jest rzeczywiście rewelacyjny. Wiadomo kawa ze śmietaną to bomba smakowa, ale i bomba kalorii. Ale raz na jakiś czas można pozwolić sobie na małe odejście od diety. Poza tym ze stacji głównej Florencji do Vivoli jest parę tysięcy kroków.

.

.

Raz na jakiś czas w lodziarni wprowadzane są okresowe ciekawostki. Niedawno np. oprócz klasycznego caffè affogato Z lodami śmietankowymi można było kupić wersję z lodami orzechowymi.

Filiżanka caffè affogato w Vivoli kosztuje 6 euro.

PS. Oczywiście nie tylko we Florencji w barach robione jest caffè affogato. I nie zostały one wymyślone przez właścicieli lodziarni Vivoli. W innych włoskich lokalach podawane są po prostu inaczej. Kulka lodów wrzucana jest do filiżanki i zalewana gorącą kawą. W Vivoli lody rozsmarowywanie są na ściankach filiżanki.

.

.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *