Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on lut 24, 2024 in Moja Toskania | 0 comments

Czerwcowe warsztaty kulinarne w Toskanii

Czerwcowe warsztaty kulinarne w Toskanii

We współpracy z Marią Bandoni z Villi Costa serdecznie zapraszam Was na warsztaty kulinarne, które odbędą się podczas pobytu wakacyjnego w dniach od 22 do 29 czerwca br.

.

.

Poniżej szczegółowy opis:

Tygodniowy pobyt w willi wakacyjnej odbywa się pod Lukką, której właścicielką jest Polka (link do willi TUTAJ). Do dyspozycji jest 11 apartamentów o różnej wielkości.

.

.

Najmniejszy apartament przeznaczony jest dla max 2 / 3 osób, a największy dla max 7 osób. Możecie więc przyjechać całą rodziną lub dużą grupą przyjaciół.

.

.

Blisko stąd do morza, można więc pojechać na opalanie lub spacer po plaży czy na deptaku (w Viareggio lub np. Lido di Camaiore). A jeśli o wypadach mowa, to stąd możecie zrobić sobie również jednodniową wycieczkę do Cinque Terre. Są dobre połączenia pociągów. O dojeździe samochodem nie wspomnę. Poza tym znajdujemy się bardzo blisko Lukki i to miasto też trzeba odwiedzić.

.

.

Można też pojechać na jednodniową wycieczkę do rejonu Garfagnana, a tam zajrzeć do Borgo a Mozzano i Mostu Diabła, do Bargi czy Castelnuovo Garfagnana.

.

.

Pociąg do Pizy jedzie pół godziny, natomiast do Florencji półtorej godziny. Wszystko na wyciągnięcie ręki.

.

.

Nie wspomnę o pięknych willach i ogrodach, które można zwiedzić w Marlii: Villa Torrigiani, Villa Reale, Villa Oliva…

.

Villa Torrigiani

APARTAMENTY W VILLA COSTA:

We wszystkich mieszkaniach kuchnie są w pełni wyposażone (naczynia, sztućce, kafetierki, garnki itd.), w łazienkach są suszarki, można też skorzystać z żelazka. Jest też dostęp do internetu bezprzewodowego. Jednym słowem niczego nie braknie.

.

.

Willę okala ogród pełen cytrusów, w którym można rozłożyć się na leżakach i zaczerpnąć słońca. Na grządkach rosną pachnące róże, ale również zioła potrzebne na nasz kurs gotowania:

rozmaryn, szałwia, bazylia czy mięta.

.

Ławki mogą się przydać przy suszeniu makaronu

.

Przy drodze przylegącej do willi wakacyjnej znajduje się przystanek autobusowy, z którego można dostać się do Lukki. To ważna informacja dla tych, którzy przylecą np. samolotem do Pizy i nie będą mieć własnego auta. Tanie połączenia samolotowe są właśnie z Pizy lub ewentualnie z Bolonii.

W ciągu tygodniowego pobytu w willi wakacyjnej zaplanowane są trzy dni gotowania. Daty spotkań kulinarnych to:

niedziela 23 czerwca

poniedziałek 24 czerwca

czwartek 27 czerwca.

Te dni będą przeznaczone na zagniatanie, krojenie, gotowanie i pieczenie.

.

.

Dni warsztatów mogą ulec zmianie, o czym oczywiście kursanci będą poinformowani z wyprzedzeniem.

.

.

Produkty spożywcze wybieram bardzo starannie. Warzywa i owoce kupuję u zaprzyjaźnionych rolników lub sprzedawców. Zawsze staram się zdobyć jakąś ciekawostkę, coś co właśnie rośnie w danym sezonie. Potrawy wybieram tak, żeby każdy był zadowolony. Np. jeśli ktoś nie lubi pikantnego peperoncino, to go nie dodajemy.

.

.

Warsztaty rozpoczynamy o 10 rano. Każdy uczestnik kursu dostaje włoski fartuszek kuchenny. A na koniec kursu pamiątkowy dyplom.

.

.

Każdego dnia w ciągu dwóch pierwszych dni warsztatów wspólnie przygotowujemy 1 przystawkę, 2 dania makaronowe oraz desery (ciasto i ciasteczka lub dwa ciasta lub deser w pucharkach). Jesteśmy w Toskanii, więc i dania są przeważająco właśnie z tego regionu. Lubimy bruschette, crostini, panzanellę, pappę di pomodoro, pici, cantuccini czy ricciarelli. W ogrodzie zbieramy miętę czy melisę i spontanicznie gotujemy sobie napary.

.

.

.

Natomiast trzeci dzień warsztatów będzie przeznaczony na robienie pizzy, schiacciaty czy toskańskiego chleba. Nauczymy się robić bigę czyli zaczyn, z którego będziemy potem wypiekać chleb.

.

.

.

.

.

W willi znajdują się dwa piece opalane drzewem. Jeden z nich będzie do naszej dyspozycji. Nauczymy się go rozpalać i wypiekać pizze czy chleb.

.

.

.

.

Zazwyczaj podczas kursu przychodzą nam na myśl jeszcze jakieś potrawy i spontanicznie dodajemy je do menu. Tak stało się na przykład ze smażeniem liści szałwi w cieście. Po przygotowaniu wszystkich potraw zabieramy się do nakrycia stołu i wspólnej biesiady.

.

.

.

Bywa tak, że podczas warsztatów obchodzimy urodziny (na zdjęciu tort tiramisù)

.

.

Całość kończy się około godziny 14.30/14.45. Podczas obiadu serwowana jest woda naturalna i gazowana. W cenę kursu nie wliczone jest wino.

Ilość miejsc na dany kurs jest ograniczona. Grupa może liczyć max 15 osób.

.

.

Natomiast w apartamentach może mieszkać jeszcze 25 osób.

Koszt trzydniowych warsztatów kulinarnych w grupie od 1 do 5 osób to 100 euro za
1 dzień za 1 osobę (300 euro za 3 dni za 1 osobę).

Koszt trzydniowych warsztatów kulinarnych w grupie od 6 do 15 osób to 80 euro za 1 dzień za 1
osobę (240 euro za 3 dni za 1 osobę)

Koszt noclegu zależy od apartamentu (informacji udziela Maria, kontakt mailowy: mariabandoni@italianrentals.com.

.

.

Rezerwacja pobytu oraz potwierdzenie uczestnictwa w kursie jest dokonywane indywidualnie. Z każdym pytaniem związanym z noclegiem zwrócimy się do Marii (można do niej pisać bezpośredni, kontakt mailowy: mariabandoni@italianrentals.com). Specjalnie dla Was wybierze odpowiedni apartament i podpowie w każdej kwestii związanej z pobytem.

Podczas tygodniowego pobytu jest możliwość zorganizowania wycieczki do pobliskiej, słynnej w okolicy winnicy. Możemy pojechać tam na degustację win oraz oliwy z oliwek połączoną z prelekcją, na której dowiemy się jak zbierane są winogrona, jak rosną, jak produkuje się wino oraz oliwę itp.

.

.

Wizyta w winnicy: koszt degustacji win i oliwy z oliwek extra vergine połączonej z drobną przekąską to 10 euro za 1 osobę.

.

.

.

Istnieje również możliwośc zorganizowania wycieczki do Livorno i odbycia godzinnej lekcji smakowania i rozpoznawania oliwy z oliwek extra vergine.

Koszt samej degustacji trzech rodzajów oliw wraz z bruschettami to 10 euro.

Koszt godzinnej lekcji połączonej z degustacją 25 euro.

.

.

Osoby zainteresowane warsztatami proszę o kontakt mailowy:

aleksandrakarolina.krol@gmail.com

Kontakt mailowy do Marii:

mariabandoni@italianrentals.com

.

.

Zapraszamy do współpracy zorganizowane grupy, które chcą spędzić z nami tydzień w Toskanii.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *