Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on paź 16, 2023 in Moja Toskania, Opustoszałe miasta/Miasta widma | 0 comments

Willa Polaka w Toskanii

Willa Polaka w Toskanii

Willa Polaka, tak właśnie nazywany jest dom Zygmunta Grzymały Bośniackiego. Znajduje się na wzórzach pizańskich, nad miejscowością Asciano, blisko San Giuliano Terme. Polak urodził się w Krośnie w 1887 roku, ale z Polski przeniósł się do Włoch i tu zmarł w 1921 roku. O jego grobie pisałam TUTAJ.

.

.

Zbierałam się dość długo do podróży w stronę Pizy w celu osobistego odkrycia historii willi. Wciąż coś wyskakiwało. W końcu udało się.

.

.

.

Bośniacki był balneologiem, palentologiem, geologiem i paleobotanikiem (źródło Wikipedia). W gminie San Giuliano Terme zamieszkał w 1874 roku. Na jego życzenie została wybudowana Villa Belvedere, która później została nazwana w okolicach Willą Polaka (Villa del Polacco). Na jej budowę nukowiec wybrał piękne miejsce z cudowną panoramą. Stąd widać morze i w oddali wyspy.

.

.

.

.

Kilkaset metrów przed willą znajdował się dom chłopa, który pewnie był zatrudniony przez Polaka i zajmował się dostarczaniem żywności, hodowlą zwierząt domowych, uprawianiem warzyw itp.

.

.

.

.

.

.

.

Przy wiejskim domu znajduje się mały budynek, prawdopodobnie chlew. Obecnie oba budynki są całkowitymi ruinami. Możemy tylko sobie wyobrazic jak mogły wyglądac w całej okazałości.

.

.

.

.

Do willi Polaka prowadzi ścieżka, pewnie kiedyś pięknie utrzymana. Dochodzimy do murów i przejścia, gdzie dawniej z pewnością znajdowała się brama.

.

Willa w oddali

.

.

Przy wejściu widnieje już niewyraźny (wyblakły) napis informujący o niebezpiecznym stanie budowli.

.

.

Miejsce to jest bardzo popularne na robienie pikników. I również przy naszej wizycie odbywał się jeden z nich, w obecności dzieci i rodziców. W internecie znalazłam informacje o zorganizowanych wycieczkach trekkingowych.

Willę okalają mury, a raczej pozostałości.

.

.

.

.

Sama willa też jest już samą ruiną. Serce ściska żal. W internecie znajduje się czarno białe zdjęcie, na którym widać żonę naukowca stojąca przed budynkiem. Dzięki tej fotografii możemy zrobić porówniania obecnego i dawnego stanu willi. Poniżej zdjęcia zrobione przeze mnie we wrześniu tego roku.

.

.

.

.

.

.

Widoczne fragmenty pomalowanych ścian

.

.

.

.

.

.

.

.

Dawny kominek

.

.

.

W czasie II wojny światowej Niemcy w willi zorganizowali sobie punkt obserwacyjny. Tak więc z pewnością była ona jeszcze dobrze utrzymana. Później jej świetność minęła. Willę Bośniacki zapisał gminie Pizy. Niestety nikt nie zajął się jej utrzymaniem i zrobieniem tu czegoś ciekawego. Wielka szkoda i strata. Natomiast kolekcję minerałów Polak podarował Uniwersytetowi w Pizie. Muszę dowiedzieć się czy można ją obejrzeć.

.

Fragment tarasu

.

.

.

Jak dojść do willi, oto szczegóły:

Musimy dojechac do Asciano (w gminie San Giuliano Terme) na ulicę delle Casette. Auto możemy zostawić przy ulicy bądź podjechać po piaszczystej drodze w górę, gdzie zaczyna się ścieżka prowadząca do willi.

.

.

.

Za kilkaset metrów pojawi się kolejna tablica informacyjna oraz drewniany drogowskaz źle podający kierunek. Musimy iść cały czas główną drogą, która jest w bardzo dobrym stanie. Ta droga prowadzi do kilku domów oraz do leśniczówki. Stąd do willi jest tylko 1,4 km (w sumie od auta niecałe 2 km).

.

.

Za chwilę zresztą bedzię drogowskaz z napisem leśniczówka.

.

.

.

.

Budynek wydaje się nieużytkowany. Tablice informacyjne stare i wyblakłe. Kolejny etap drogi skręca przy domostwie w prawo.

.

Po prawej widoczny płot prywatnej posesji

.

.

Gdzieniegdzie pojawia się informacja, że znajdujemy się na ścieżce numer 117.

.

.

Pięknie tu i spokojnie. Droga prosta i w bardzo dobrym stanie.

.

Panorama w powrotną drogę

.

W końcu dochodzimy do punktu panoramicznego, a stąd już niedaleko do domu chłopa oraz do Willi Polaka.

Polecam tę wycieczkę odkrywającą korzenie sławnego Polaka mieszkającego w Toskanii na przełomie XX wieku.

Wszelkie prawa zastrzeżone.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *