Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on maj 29, 2023 in Kuchnia toskańska, Kuchnia włoska, Moja Toskania | 0 comments

Lipcowe warsztaty kulinarne w Toskanii

Lipcowe warsztaty kulinarne w Toskanii

Moi Drodzy,

zostały jeszcze wolne miejsca na lipcowe warsztaty kulinarne pod Lukką.

Przypomnę daty, chodzi o dni od 1 do 8 lipca.

.

Poniżej szczegółowy opis:

Tygodniowy pobyt w willi wakacyjnej odbywa się pod Lukką, której właścicielką jest Polka (link do willi TUTAJ). Do dyspozycji jest 11 apartamentów o różnej wielkości.

Ja z Marią, właścicielką willi wakacyjnej pod Lukką

Najmniejszy apartament przeznaczony jest dla max 2 / 3 osób, a największy dla max 7 osób. Możecie więc przyjechać całą rodziną lub dużą grupą przyjaciół.

Blisko stąd do morza, można więc pojechać na opalanie lub spacer po plaży czy na deptaku (w Viareggio lub np. Lido di Camaiore). A jeśli o wypadach mowa, to stąd możecie zrobić sobie również jednodniową wycieczkę do Cinque Terre. Są dobre połączenia pociągów. O dojeździe samochodem nie wspomnę. Poza tym znajdujemy się bardzo blisko Lukki i to miasto też trzeba odwiedzić.

Można też pojechać na jednodniową wycieczkę do rejonu Garfagnana, a tam zajrzeć do Borgo a Mozzano i Mostu Diabła, do Bargi czy Castelnuovo Garfagnana.

Pociąg do Pizy jedzie pół godziny, natomiast do Florencji półtorej godziny. Wszystko na wyciągnięcie ręki.

Nie wspomnę o pięknych willach i ogrodach, które można zwiedzić w Marlii: Villa Torrigiani, Villa Reale, Villa Oliva…

Villa Torrigiani

APARTAMENTY W VILLA COSTA:

We wszystkich mieszkaniach kuchnie są w pełni wyposażone (naczynia, sztućce, kafetierki, garnki itd.), w łazienkach są suszarki, można też skorzystać z żelazka. Jest też dostęp do internetu bezprzewodowego. Jednym słowem niczego nie braknie.

Willę okala ogród, w którym można rozłożyć się na leżakach i zaczerpnąć słońca. Na grządkach rosną pachnące róże, ale również zioła potrzebne na nasz kurs gotowania:

rozmaryn, szałwia, bazylia czy mięta.

Ławki mogą się przydać przy suszeniu makaronu

Przy drodze przylegącej do willi wakacyjnej znajduje się przystanek autobusowy, z którego można dostać się do Lukki. To ważna informacja dla tych, którzy przylecą np. samolotem do Pizy i nie będą mieć własnego auta. Tanie połączenia samolotowe są właśnie z Pizy lub ewentualnie z Bolonii.

W ciągu tygodniowego pobytu w willi wakacyjnej zaplanowane są trzy dni gotowania. Daty spotkań kulinarnych to:

niedziela

poniedziałek

czwartek

Te dni będą przeznaczone na zagniatanie, krojenie, gotowanie i pieczenie.

Dni warsztatów mogą ulec zmianie, o czym oczywiście kursanci będą poinformowani z wyprzedzeniem.

Produkty spożywcze wybieram bardzo starannie. Warzywa i owoce kupuję u zaprzyjaźnionych rolników lub sprzedawców. Zawsze staram się zdobyć jakąś ciekawostkę, coś co właśnie rośnie w danym sezonie. Potrawy wybieram tak, żeby każdy był zadowolony. Np. jeśli ktoś nie lubi pikantnego peperoncino, to go nie dodajemy.

Warsztaty rozpoczynamy o 10 rano. Każdy uczestnik kursu dostaje włoski fartuszek kuchenny. A na koniec kursu pamiątkowy dyplom.

.

Każdego dnia w ciągu dwóch pierwszych dni warsztatów wspólnie przygotowujemy 1 przystawkę, 2 dania makaronowe oraz desery (ciasto i ciasteczka lub dwa ciasta lub deser w pucharkach). Jesteśmy w Toskanii, więc i dania są przeważająco właśnie z tego regionu. Lubimy bruschette, crostini, panzanellę, pappę di pomodoro, pici, cantuccini czy ricciarelli. W ogrodzie zbieramy miętę czy melisę i spontanicznie gotujemy sobie napary.

.

.

Natomiast trzeci dzień warsztatów będzie przeznaczony na robienie pizzy, schiacciaty czy toskańskiego chleba. Nauczymy się robić bigę czyli zaczyn, z którego będziemy potem wypiekać chleb.

.

.

.

W willi znajdują się dwa piece opalane drzewem. Jeden z nich będzie do naszej dyspozycji. Nauczymy się go rozpalać i wypiekać pizze czy chleb.

.

.

.

.

Zazwyczaj podczas kursu przychodzą nam na myśl jeszcze jakieś potrawy i spontanicznie dodajemy je do menu. Tak stało się na przykład ze smażeniem liści szałwi w cieście. Po przygotowaniu wszystkich potraw zabieramy się do nakrycia stołu i wspólnej biesiady.

.

.

Bywa tak, że podczas warsztatów obchodzimy urodziny (na zdjęciu tort tiramisù)

.

Całość kończy się około godziny 14.30/14.45. Podczas obiadu serwowana jest woda naturalna i gazowana. W cenę kursu nie wchodzi wino.

Ilość miejsc na dany kurs jest ograniczona. Grupa może liczyć max 15 osób.

.

Natomiast w apartamentach może mieszkać jeszcze 25 osób.

Koszt trzydniowych warsztatów kulinarnych w grupie od 1 do 5 osób to 100 euro za
1 dzień za 1 osobę (300 euro za 3 dni za 1 osobę).

Koszt trzydniowych warsztatów kulinarnych w grupie od 6 do 15 osób to 70 euro za 1 dzień za 1
osobę (210 euro za 3 dni za 1 osobę)

Koszt noclegu zależy od apartamentu (informacji udziela Maria, kontakt mailowy: mariabandoni@italianrentals.com).

Rezerwacja pobytu oraz potwierdzenie uczestnictwa w kursie jest dokonywane indywidualnie. Z każdym pytaniem związanym z noclegiem zwrócimy się do Marii (można do niej pisać bezpośredni, kontakt mailowy: mariabandoni@italianrentals.com). Specjalnie dla Was wybierze odpowiedni apartament i podpowie w każdej kwestii związanej z pobytem.

Podczas tygodniowego pobytu jest możliwość zorganizowania wycieczki do pobliskiej, słynnej w okolicy winnicy. Możemy pojechać tam na degustację win oraz oliwy z oliwek połączoną z prelekcją, na której dowiemy się jak zbierane są winogrona, jak rosną, jak produkuje się wino oraz oliwę itp.

.

Wizyta w winnicy: koszt degustacji win i oliwy z oliwek extra vergine połączonej z drobną przekąską to 10 euro za 1 osobę.

.

.

Osoby zainteresowane warsztatami proszę o kontakt mailowy:

aleksandrakarolina.krol@gmail.com

Kontakt mailowy do Marii:

mariabandoni@italianrentals.com;

Zapraszamy!

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *