Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on sty 11, 2023 in Moja Toskania, Moje spotkania | 0 comments

Polovers z Marche przedstawiają we Florencji książkę pt. Dwie zakochane królowe w Polsce

Polovers z Marche przedstawiają we Florencji książkę pt. Dwie zakochane królowe w Polsce

W piątek 13 stycznia 2023 r. o godzinie 17.00 w sali Borselli prestiżowego Auditorium al Duomo (via de’ Cerretani, 54/R) odbędzie się spotkanie cieszące się dużym zainteresowaniem Konsula Honorowego RP we Florencji Stefano Barlacchi a przedstawione przez Polovers, miłośników Polski.


Okazją do spotkania i poznania się w mieście florenckiej lilli, jest prezentacja  ciekawego tomu „Dwie królowe zakochane w Polsce: Bona Sforza d’Aragona i Maria Kazimiera Sobieska”   (red. Archeoares, Viterbo 2021). Tomu, który zebrał autorytatywny wkład historyczny niektórych uczestników międzynarodowej konferencji, aby zaprezentować projekt „Polovers” w Papieskim Muzeum Świętego Domu w Loreto podczas pandemii, 8 maja dwa lata temu.

Publikacja ta poświęcona została dwóm kobietom, „dwóm kobietom, które swoją osobowością znacząco wpłynęły na życie narodu polskiego”, jak przypomniał przy tej okazji Delegat Papieski i Prałat Świętego Domu Loretańskiego bp Fabio Dal Cin.


„Kobiety silne i kulturalne – czytamy w przedmowie tomu – odważne żony, troskliwe matki, obdarzone silną wrażliwością religijną, ale i władczynie swoich czasów z nowoczesną wizją, niemal jak europejscy dyplomaci ante litteram”, żyły w czasach wspaniałości Leonarda da Vinci, ale i  dramatycznych oraz krwawych, które zakończyły się bitwą pod Wiedniem.

Dwie wyjątkowe kobiety, tak jak i redaktorki tomu: Francesca Ceci, archeolog i badaczka historyczna Muzeów Kapitolińskich oraz Cristina Gorajski Visconti, Konsul Honorowy RP w Ankonie, która niedawno obchodziła pierwsze 10 lat swojego mandatu. Zebrały one prace wybitnych uczonych włoskich i polskich, które skupiły się na niektórych aspektach podkreślających silny związek, a nawet głęboką przyjaźń i miłość, serdeczne stosunki, trwałe relacje, które łączą Włochy i Polskę od wieków.


To właśnie one zabiorą głos podczas spotkania, w towarzystwie kuratorów i animatorów projektu, Anny Traczewskiej i Mauro Radici, za pośrednictwem platformy internetowej polovers.it, która jest bazą wypraw Polovers w  życiu realnym do Rzymu, Krakowa i w regionie Marche.

Badania są promowane i patronowane przez polską dyplomację w regionie Marche i we Włoszech wraz z Instytutem Kultury Włoskiej w Krakowie, Instytutem Polskim w Rzymie i Polską Akademią Nauk w Rzymie. Przekazują one historię, kulisy i niepublikowane odkrycia wynikające z badań pasjonatów, pracowników naukowych z uniwersytetów w Rzymie, Bari, Krakowie, Lublinie i Warszawie – prezentując także ciekawe odniesienia do działalności ważnych polskich artystów we Włoszech, których dzieła można oglądać do dziś w Rzymie a nawet całym Lacjum.

Oprócz rekonesansu multimedialnego, który pozwoli zapoznać się z realizowanymi i planowanymi działaniami, prawdziwą perełką zarezerwowaną dla tych, którzy wezmą udział w tej wyjątkowej edycji Polovers Days 2023, będzie prezentacja kilku zachwycających dzieł sztuki, które należą do florenckiego dziedzictwa kulturowego i nawiązują do rodziny królewskiej Sobieskich. Polovers obiecują, że wkrótce staną się częścią prywatnej internetowej kolekcji dwóch królowych.


Jak widać, dobre stosunki, które sprzyjają dialogowi międzykulturowemu poprzez wzmacnianie jego różnych form wyrazu, znajdują się w centrum pracy Polovers, a to wydarzenie, dzięki zaproszeniu konsula Barlacchi, właśnie w mieście, które od lat oklaskuje wyartykułowaną i owocną działalność Romualdo del Bianco, stanowi podstawę do budowania nowych, ekscytujących relacji.

Wstęp jest bezpłatny do wyczerpania miejsc – Rsvp do 12 stycznia aipmarche@gmail.com, wszelkie informacje na www.polovers.it

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *