Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on Paź 16, 2020 in Kuchnia toskańska, Kuchnia wegańska, Kuchnia włoska, Moja Toskania | 2 comments

Dżem winogronowy

Dżem winogronowy

Zakwalifikowałam ten przepis do kuchni toskańskiej, bo chodzi o winogrona o nazwie uva fragola, które rosną również w Toskanii. Akurat jest pełnia sezonu i winogrona truskawkowe są dostępne na targu, w sklepie spożywczym. Ci, którzy posiadają ogródek bądź pole też takie owoce posiadają. Ja właśnie dostałam kilka dużych kiści od Silvany. Z połowy zrobiłam schiacciatę, która w tym roku cieszy się u mnie dużym wzięciem (robiona na ciemnej mące). Z połowy wykonałam dżem. Niestety muszę Was zmartwić, bo wychodzi go malutko. Z 900 g winogron wyszły 2 słoiki po 250 g. Mizerota. Ale za to jaka pychota! Dżem ulepszyłam dodatkiem jabłka, gdyż po usunięciu pestek i skórek pozostał lekko gęstawy syrop. Trzeba było go jakoś zagęścić.

Dżem winogronowy

Składniki:

900 g winogron typu fragola (truskawkowych)

240 g cukru

1 cytryna

2 jabłka

Przygotowanie:

Obrywamy winogrona i myjemy. Wsypujemy do garnka, zasypujemy cukrem, sokiem z cytryny. Dodajemy skórkę otartą z cytryny.

Gotujemy na małym ogniu przez pół godziny. Przecedzamy całość. Użyłam sitka, ale najlepiej byłoby użyć passaverdure, metalowego sita do przecierania warzyw (mam, ale w danym momencie na szybko nie zanurkowałam w szafce z gankami).

Ponownie kładziemy na gaz sam syrop winogronowy. Wkrajamy drobno pokrojone jabłka obrane ze skórki.

Gotujemy na małym ogniu przez 15 minut. Całość miksujemy blenderem.

Przelewamy do słoików.

Pasteryzujemy.

2 komentarze

  1. cześć.Mam mała winniczkę i nie wszystkie grona ida na wino.Prosze opisz ten winogron .Czy może znasz jego poziom cukrów w Blg?Czy dłuższa redukcja syropu dałaby większa gęstość.Może urozmaiciłaby ten dżemik aronia?Będę prucz win szukał inspiracji do przetwarzania tego ”owcu bogów”Dzieki za inspirację.Pozdrawiam z deszczowej Polski.Krzysztof

    • Przesyłam link do Wikipedii https://it.wikipedia.org/wiki/Uva_fragola . Rzeczywiście według receptur dłuższa redukcja syropu zwiększyłaby gęstość. Jednak tego syropu jest tak mało, że nie można w ogóle mówić o wydajności. Pozdrawiam, A.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *