Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on wrz 11, 2020 in Moja Toskania | 1 comment

Nauczyciele bez umowy o pracę i manifestacje w całych Włoszech

Nauczyciele bez umowy o pracę i manifestacje w całych Włoszech

Wczoraj w Pistoi odbyła się kolejna manifestacja nauczycieli, którzy nie mają stałej umowy o pracę.

Kilkunastominutową mowę wygłosiła Monica Cedrola, przewodnicząca Krajowego Komitetu Nauczycieli bez stałej umowy pracy (Comitato Nazionale Docenti Precari). Za 3 dni rozpoczyna się nowy rok szkolny, a nauczyciele nie wiedzą jeszcze gdzie i czy będą nauczać. Ponadto wykryto nieprawidłowości w naliczaniu punktów nauczycielom starającym się o posadę. Jedni cudownie otrzymali po kilkadziesiąt punktów dodatkowo, inni na liście oczekujących spadli ostro w dół.

Sytuacja jest naprawdę nieciekawa. U Julci w klasie brakuje pięciu nauczycieli

  1. od francuskiego
  2. od angielskiego
  3. od geografii
  4. od historii
  5. od wfu

Na dzień dzisiejszy wiemy, że przez pierwsze dwa tygodnie dzieci będą chodzić w okrojonym wymiarze czasowym, tj. od 7.50 do 11.50.

Na manifestacji rozmawiałam z nauczycielami i jeden z nich nie jest taki pewny czy rok szkolny będzie kontynuowany bez żadnych przeszkód. Według niego jeśli nie zostanie wreszcie uregulowana sprawa z nauczycielami bez umów to szkoły po prostu będą musiały zamknąć. No bo weźcie sytuacji u Julci. Brakuje pięciu nauczycieli. Nikt ich nie zastąpi, bo nie ma kto. No to nie będzie pięciu przedmiotów w tym roku szkolnym?

Nauczyciele domagający się swoich praw (Pistoia)

Od marca dzieci nie chodzą do szkoły. Po środku tego wszystkiego jest jeszcze pandemia. Narazie wyjaśniono nam, że każda klasa wchodzi innym wejściem do szkoły. Co dalej. Czy maseczki będą obowiązkowe, co z odległościami pomiędzy ławkami.

Okaże się w poniedziałek…

1 Comment

  1. Mieszkam we Wloszech 20 lat w okolicach Modeny. Mam syna nastolatka .Od poczatku jego edukacji uwazam,iz system nauczania i ogolnie szkolnictwa we Wloszech jest tragiczny. Nagminny brak kadry,male klasy, stare budynek szkol nieremontowane od lat. Nie mowiac juz i bliskim poziomie nauczania. Zazdroszcze czesto znajomym w Polsce do jakich szkol chodza ich dzieci i jakie maja mozliwosc. Tutaj ciezko jest o dobra placowke ale coz ogolnie w ostatniej dekadzie sytuacja w Italii pod kazdym wzgledem nie jest wesola.Pozdrawiam serdecznie i zycze spokojnego i bezproblemowego roku szkolnego dla corci.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *