Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on mar 30, 2012 in Eko Toskania | 0 comments

Pestki

Pestki

Gaworzac i zajadajac sie jablecznikiem przy niedzielnym stole Grazia spojrzala na moja corke i powiedziala, zeby dawac jej jablko razem z pestkami.

 

– Dzieci intuicyjnie je zjedza – dodala- gdyz wiedza, co dla nich najlepsze i najwartosciowsze.

 

Przyznam sie, ze zaciekawila mnie wypowiedz Grazi. Przeciez obierajac jablko zawsze odrzucamy pestki. Fakt, owoc zostaje rowniez obrany. A przeciez najwiecej wartosci i witamin kryje sie pod skorka. Dlaczego umyslnie popelniamy takie bledy?

Oddalam sie lekturze ksiazek i szperaniu po internecie. Sprawa pestek wciagnela mnie na tyle, ze chcialam dowiedziec sie o nich jak najwiecej. Okazalo sie, ze nie tylko pestki z jablek sa drogocenne, ale rowniez z innych owocow. Przede wszystkim zalecane jest, zeby je rozgryzac, a nie polykac. Na stronie www.ekorodzice.pl czytamy, ze pestki z jablek pomagają pozbyć się cholesterolu, mają duzo witaminy B17 (skutecznej w walce z rakiem), zaspakaja nasze zapotrzebowanie na jod.

Pestki winogron –zawierają przeciwutleniacze, przeciwdziałają nowotworom. Nie dopuszczają do utleniania niebezpiecznego dla zdrowia „złego” cholesterolu i chronią przed niekorzystnym procesem przyspieszającym rozwój miażdżycy tętnic. Zmniejszają ryzyko występowania chorób wieńcowych.

Pestki grejfruta zawieraja witamine P, poprawiaja odpornosc organizmu.

Pestki agrestu oraz kiwi – są bogate w pektyny, stanowią znakomity środek przeciw zaparciom.

Pestki arbuza – zawierają dużo potasu, chronią przed nadciśnieniem tętniczym, usprawniają działanie mięśni.

Na innej stronie w internecie przeczytalam takie zdanie: “pestki to nasiona, nasiona to zycie”. Grazia miala wiec racje.

Nastepnego dnia postanowilam zaobserwowac moja niespelna 3-letnia corke. Siedzialam na kanapie i obieralam jablko. Przecinalam je na cwiartki o odkladalam pestki na bok. Julcia patrzyla co robie. W momencie kiedy kladlam pestke na talerzu ona po nia siegala i brala do buzi. Tez postanowilam sprobowac. Okazalo sie, ze smak pestki jablka organicznego bardzo przypomina migdal. Jedzone razem z jablkiem daje nowy, odkrywczy smak. Sprobujcie sami!

 

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *