Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on sty 6, 2021 in Moja Toskania | 0 comments

Befana i śnieg

Befana i śnieg

Dzisiaj Święto Trzech Króli. Dzień wolny od pracy. A dodatkowo we Włoszech Święto Befany, czarownicy, która grzecznym dzieciom przynosi drobne podarki (głównie słodycze), a niegrzecznym węgiel (też słodki).

Słodki węgiel w jednej z cukierni w Pistoi. Jak widzicie jest czarny, ale i biały czy różowy.

Nasza Befana już dawno krążyła po salonie. Wyciągnęłam ją wraz z ozdobami świątecznymi.

Fruwała sobie pod żyrandolem, a dzisiaj wylądowała na stole z prezentami dla Julci.

Później jednak postanowiła poczekać na Julcię w kuchni. Przeleciała więc na miotle przez całe mieszkanie i usiadła na krześle przy stoliku kuchennym.

Za oknem czekała niespodzianka. Spadł śnieg.

Widocznie dzisiaj wypadł ten dzień, kiedy w mieście pada biały puch raz w roku.

Po pół godzinie przestało sypać, a śnieg można było dostrzec tylko w górach. Ci z północy tylko by się uśmiechnęli. Wczoraj norweski znajomy przesłał zdjęcia swojego zaśnieżonego kraju i powiedział, że obecnie jest minus 20. W Pistoi 5 na plusie.

W tych dniach w Abetone spadły aż 2 metry śniegu. Sezon narciarski zapowiada się rewelacyjnie. Z tym, że narazie nici dla narciarzy, bo jesteśmy jeszcze w czerwonej strefie. Jutro i pojutrze ma zrobić się żółta, więc wyobrażam sobie, że miłośnicy nart pojadą właśnie w góry. Sobota i niedziela to strefa pomarańczowa, więc znowu nie będzie można się poruszać z gminy do gminy. Festiwal kolorów trwa.

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *