Pages Menu
TwitterFacebook
Categories Menu

Posted by on mar 13, 2014 in Moja Toskania | 1 comment

Ochota na Certaldo

Ochota na Certaldo

Kilka dni temu rozmawiałam z Rossaną, włoską znajomą, z którą kiedyś bardzo często wyjeżdżałyśmy na targi rękodzielnicze. Wspomniała, że w niedzielę wybiera się do Certaldo, zresztą jej ulubionego miejsca “targowego” (ostatni raz widziałyśmy się tam w zimę roku, kliknijcie tutaj: Certaldo w zimie). Bardzo lubię to miejsce ze względu na wspomnienia związane ze sprzedażą własnoręcznie wykonanej biżuterii, ale również na klimat tego miasteczka. Centrum historyczne dzieli się na część dolną i górną miasta (tzw. Certaldo Alto). Do tej ostatniej można dostać się małym wagonikiem, podobnym do tego co wjeżdża na Gubałówkę w Zakopanem. Wejście do niego znajduje się na placu Boccaccio. Oczywiscie można iść również na piechotę: albo uliczkami Costa Alberti i Costa Vecchia lub łatwiejszą drogą tj. via del Castello. Górna część miasta zachowała architektoniczny charakter ze Średniowiecza. Wyróżnia się brakiem głównego, centralnego placu, natomiast na jego miejscu wije się długa i szeroka ulica, znana wszystkim jako via Boccaccio. To tutaj znajduje się kościół, Palazzo Pretorio oraz Logge del Mercato (Palazzo Stiozzi Ridolfi z XIV wieku, obecnie należący do osób prywatnych). W Certaldo mieszkał i zmarł jeden z największych włoskich pisarzy, twórca słynnego Dekameronu.

Pomnik Boccaccio

Pomnik Boccaccio

21 grudnia 2013 roku zakończyły się uroczystości związane z 700 rocznicą urodzin Boccaccia. Wybrano ten dzień na obchody, gdyż właśnie 21 grudnia ( 1375 roku) poeta zmarł. Na tę okazję przygotowano 4 trasy turystyczne w Certaldo, wydarzenia takie jak:

wydrukowanie znaczka, monety, audio book „Alessandro Benvenuti czyta Decameron”, dvd z filmem krótkometrażowym pt „Drogi Janie”, 4 warsztaty, ciastko, czekoladki i wino zadedykowane poecie, 7 konkursów, programy w telewizji i radio (w sumie 50), 7 książek i e-bookow (które były zaprezentowane również w innych 70 toskańskich miasteczkach), 80 przedstawień teatralnych, 15 wystaw oraz 30 konwencji. Oprócz Certaldo w uroczystościach brały udział takie miasta jak: Florencja, Fiesole, Rzym, Neapol, Wenecja, Ferrara, Udine, Bolonia, Forli, Pekin, Boston, Ateny, Coopenhaga, Bratyslawa, Meksyk, Budapeszt, Paryż. W mieście znajduje się również Muzeum Boccaccio, dom w którym mieszkał (https://www.casaboccaccio.it, obecnie znajduje się tam biblioteka z dokumentami z XVI, XVII i XVIII wieku oraz centrum studiow Boccaccio) i kościół w którym jest pochowany. Uwielbiam chodzić wąskimi uliczkami i przyglądać się budowlom zbudowanym z czerwonej cegły. Co więcej: widok z Certaldo Alto jest niezapomniany, panorama typowo toskańska, ktorą można uwiecznić na tysiącach zdjęć

 fragment_budynku_certaldo_moja_toskania

Certaldo słynie jeszcze z czegoś całkiem innego, a mianowicie z uprawy i produkcji przetworów z cebuli. Cebula z Certaldo znana jest na całym świecie (https://www.cipolladicertaldo.it). Przygotowuje się z niej bardzo smaczny dżem, który można rozmarować na chlebie, serach lub wędlinach. Istnieją dwie odmiany cebuli: “statina”, okrągła o fioletowawym kolorze, którą je się w okresie letnim oraz “vernina” o czerwonym kolorze, uprawiana od końca sierpnia do końca okresu zimowego. Wyroby cebulowe można kupić w miejscowych sklepikach, barach czy cukierniach. Świeża cebula z Certaldo dobra jest do przygotowania zupy o nazwie cipollata, ravioli mięsnych oraz faszerowanej i pieczonej cebuli.

Sloiki z dzemem cebulowym - duma Certaldo

Sloiki z dzemem cebulowym – duma Certaldo

Zastanawiam się , czy zrobić sobie dwudniową wycieczkę w okolice Certaldo, spędzić sobotę i niedzielę jak turysta, podróżując po Toskanii. W sobotę mogłabym pojechać do San Miniato, słynącego z trufli, potem wstąpiłabym na kawę do Castelfiorentino i przejszła się po centrum. A w niedzielę pojechałabym do Rossany, do Certaldo. Kilka dni przed wyjazdem mogłabym znaleźć fajną ofertę noclegową na trivago. Myślę, że to bedzie bardzo miły pomysł na marcową wycieczkę. Sprawię również radość Rossanie, z którą się tak dawno nie widziałam. Chwaliła się, że ma najnowsze modele torebek w sprzedaży, w sam raz na nadchodzący letni sezon!

1 Comment

  1. Jedz, jedz koniecznie, a potem wszystko dokladnie opisz. To prawie tak, jakbym ja tam byla. Szkoda, ze mieszkam tak daleko…

    P.S. Olu, czy nie powinno byc raczej Certaldo Alto? Jak Montecatini Alto, tak sobie mysle, bo nie znam wloskiego jezyka tak jak Ty (a wlasciwie wcale nie znam:-)))))

Post a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *