Dżem z Akka Sellowa
Od pana Michelacci z Arcigliano dostalismy owoc o wloskiej nazwie Feijoa. Znam go juz z targu z Pistoi. Na stoisku u Sauro widnieje nawet napis, ze to wiagra kobieca. Moze ma to cos wspolnego z ciekawostka, ze w dawnych koloniach hiszpanskich zarowno feijoa jak i psiudium (po polsku gujawa) nazywane byly rowniez guayabo, co oprocz znaczenia: krzew oznaczalo rowniez mloda i atrakcyjna dziewczyne.
A co na ten temat „mowi” wikipedia polska:
Akka Sellowa (polska nazwa, wloska to Feijoa sellowiana lub Acca sellowiana) wystepuje w Ameryce Poludniowej, Brazylii, Urugwaju i Argentynie (ja bym dodala rowniez Wlochy). Owoc jest podluzny o długości 4–5 cm, w kolorze szarozielonym. Miąższ biały z licznymi pestkami, jadalny, aromatyczny, o zapachu ananasa (co do tego ananasa to nie wiem czy moge sie zgodzic, w kazdym badz razie swiezy, aromatyczny smak, lekko kwaskowaty. Wloska wikipedia tlumaczy, ze smak to krzyzowka ananasa z truskawka). Owoc jadalny w stanie surowym. Dojrzewa we wrzesniu i pazdzierniku i samoczynnie spada z drzewa. Wtedy zostaje zebrany. Używany do sporządzania dzemow, marmolad oraz galaretek.
W lecznictwie używana ze względu na zawartość związków jodu.
Oto przepis na dzem:
Marmellata di Feijoa / Dzem z Akka Sellowa
Skladniki na okolo 2 sloiki 200 gramowe:
200 gram di feijoa
1 male jablko
150 gram cukru (ja dodalam trzcinowy)
Przygotowanie:
W niektorych przepisach zalecane jest nieobieranie owocow ze skorki, gdyz wlasnie pod nia jest najwiecej witamin. Jesli owoc jest wiekszy, to i pesteczki beda wieksze. Wtedy trzeba je wyeliminowac. Postanowilam zostawic skorke, ale jesli nie chcecie tego robic, to jak najbardziej mozecie ja obrac.
Pokrojone owoce posypujemy cukrem i pozostawiamy na dwie godziny.
Gotujemy z obranym i pokrojonym jablkiem oraz 50 ml wody.
Po okolo godzinie miksujemy nasz dzem, wlewamy do sloikow, ktore pasteryzujemy.
Widzę, żey dodałaś jabłka- ja właśnie chciałabym przygotować konfiturę ale z samych owoców Akki. Myślisz, że będzie ok?
Z drugiej strony jabłko doda troszkę objętości- w tym roku moje drzewko nie obrodziło.
Co do smaku i zapachu… Mnie się to bardziej kojarzy z gruszką i cytryną…
Mysle, ze sama Akka Sellowa tez bedzie dobra.Tylko jednak cytryna musi byc, dziala jak konserwant. A wlasnie wczoraj zebralam z 10 kg Akki i zastanawiam sie, co robic…Chyba znow troche dzemow 😉 pozdrawiam
Feijoa – to nie jest nazwa wloska – a hiszpanska i wymawia sie „fejhoa”! I w Polsce nazwa „fejhoa” rowniez jest poprawna! Zeflik