Sucharki, a raczej chleb tostowy
Sucharki to po wlosku fette biscottate. Goszcza one bardzo czesto na stolach we wloskich domach, gdyz spozywa sie je na sniadanie. Dotyczy to przede wszystkim starszych osob. Pistoia jest pelna milych staruszkow, powiedzmy +80, ktorzy a to w autobusie, a to na przystanku czy w centrum wymieniaja sie miedzy soba wrazeniami z rozpoczetego dnia:
– Na sniadanie zjadlem/am sucharki z dzemem lub sucharki maczane w mleku/ kawie z mlekiem…
W gazetce od Irene pt. L’Arte bianca znalazl sie przepis na fette biscottate. Przepis bardziej nazwalabym chlebem tostowym. Ale jak tak dobrze przeanalizowac to sucharki sa przeciez rodzajem pieczywa tostowanego. Czyli, ze jedno ma cos wspolnego z drugim.
Oto przepis:
Fette biscottate – Pane tostato / Sucharki – chleb tostowy
Skladniki na 1 forme prostokatna:
320 gram maki pszennej
50 gram cukru (ja dodalam trzcinowego)
40 gram miekkiego masla (ja dodalam roslinnego)
1 jajo
120 ml mleka (ja dodalam sojowe)
20 gram swiezych drozdzy
szczypta soli
Przygotowanie:
W cieplym mleku rozpuszczamy drozdze.
Wszystkie skladniki, lacznie z mlekiem i drozdzami, wrzucamy do robota kuchennego, maszynki robiacej chleb lub Termomixa. Robot kuchenny jest najgorszym rozwiazaniem, ale jak ktos nie ma sprzetu specjalistycznego, to ratuje sie (jak ja) tym co sie ma.
Po 5 minutach miksowania wychodzi nam bardzo elastyczne ciasto, latwo odchodzi od pojemika, ale potrzeba jeszcze troche maki by uformowac ciasto do prostokatnej formy.
Forma musi byc posmarowana maslem oraz posypana maka.
Ciasto w formie musi rosnac 1-1,5 godzinki (pod przykryciem).
Ciasto czyli nasz chleb pieczemy w temperaturze 210 stopni przez 30 minut. Dluzej nie, bo sie spali.
Od razu po upieczeniu wyjmujemy je z pieca, czekamy az ostygnie. Kroimy na plastry, ktore nastepnie wkladamy do pieca (na blasze wyslanej papierem do pieczenia). Podpiekamy (tostujemy) przez 5 minut w temperaturze 200 stopni.
Pychota, pychota! Oto przyklad tego podpieczonego chleba z dzemem klementynkowym:
Olu, dlaczego robot kuchenny jest najgorszym rozwiazaniem? W zastepstwie polecasz wyrabiac recznie? A w kwestii blaszki do pieczenia, mam takie starodawne profesjonalne naczynie do pieczenia chleba. Jest z masy glinianej badz porcelanowej z przykrywka z dziurkami do pieczenia w piekarniku. Czy nadawaloby sie do upieczenia chlebka tostowego – jak myslisz?
Robot kuchenny w takiej wersji nie sluzy do wyrabiania, tylko raczej miksowania, siekania itd. Po 5 minutach pracy nagrzewa sie i lepiej go nie sforzowac, bo moze sie przegrzac.
Sprobuj w starodawnej foremce, takie stare rzeczy sa najlepsze 🙂