Colognora di Pescaglia – filmowe, prawie opustoszałe miasto
Niedawno we wloskiej telewizji pokazywali bardzo mile miasteczko w prowincji Lukki. Tak sie zlozylo, ze bylismy w poblizu. Wiec postanowilismy przejsc sie uliczkami, ktore widzielismy na ekranie.
Colognora di Pescaglia zostala zbudowana na wysokosci 585 metrow n.p.m. To nawet nie miasteczko, a frakcja w gminie Pescaglia, ktora pochodzi podobno z II wieku p.n.e. Nazwa colognora pochodzi od lacinskiego coloniola i oznacza mala kolonie.
W XV wieku oratorium zostalo przeksztalcone na kosciol Swietych Michala i Katarzyny.
We frakcji znajduje sie Muzeum Kasztana. Otwarte jest od 1985 roku. Niestety przyjechalismy w momencie, kiedy pan wlasnie zamykal muzeum i szedl na obiad 🙁
Od 2014 w muzeum znajduje sie rowniez sala dedykowana muzykowi-kompozytorowi Alberto Catalani, ktory urodzil sie w Colognora.
W glebi frakcji znajduje sie dom, w ktorym sie urodzil. Widnieje tablica informacyjna. Dom jednak sprawia wrazenie opuszczonego i przez kraty mozna zobaczyc wnetrze.
Przy muzeum kasztana znajduje sie tez maly sklepik z tradycyjnymi produktami spozywczy. Ale byl zamkniety 🙁
Wzdluz glownej ulicy byl tez sklepik. Zamkniety 🙁
Ogolnie cala frakcja wydaje sie opustoszala i niemalze opuszczona. W czasie naszego pobytu przejechal tylko trzykolowy woz z rodzina na pace. Potem cisza.
Kosciol oczywiscie zamkniety. Doszlismy tez do metato, budynku, w ktorym kiedys suszono kasztany. Teraz wydaje sie opuszczony i mozna zajrzec do niego przez dziury w drewnianych drzwiach.
Ciekawostka byla dla mnie brzoza, rosnaca na malym placyku, wsrod niektorych opuszczonych domow.
Colognora zostala rozslawiona na caly swiat dzieki rezyserowi Spike’owi Lee, ktory w 2008 roku nakrecil tu film pt. Cud w wiosce Sant’Anna (link tutaj).
Tuz przed wjazdem do frakcji znajduje sie malutka kaplica.
Wokolo rosna kasztany, ktore jesienia maja piekny kolor.