Tytuły książek
- Smaki Toskanii, Buchmann, rok wydania: 2011
Opis książki w internecie: Toskania to region hojnie wyposażony przez naturę i historię. Znajdziemy tam wszystko: zachwycające sielskie krajobrazy, najpiękniejsze miasta, arcydzieła sztuki i architektury…
Spotkamy tam także gościnnych mieszkańców i wspaniałą aromatyczną kuchnię. Przepisy kulinarne nie zmieniają się od wieków i przechodzą z pokolenia na pokolenie.
W kuchni toskańskiej dominują mocne, wyraziste zapachy i mało przetworzone produkty. Jej podstawę stanowią naturalne składniki, przez co jest zdrowa i prosta w przygotowaniu. W większości oryginalnych przepisów kulinarnych tego regionu nie podaje się dokładnych ilości składników, więc gotujący może puścić wodze fantazji i przygotować danie, kierując się intuicją i indywidualnym poczuciem smaku.
„Smaki Toskanii” to niezwykła książka kulinarna napisana przez Polkę, która od lat mieszka w tym regionie Włoch. Są tu przedstawione najsmaczniejsze i najbardziej typowe potrawy, a także wiele ciekawych informacji o samym regionie i jego mieszkańcach.
Piękne wyraziste zdjęcia przedstawiają apetyczne potrawy przyrządzone własnoręcznie przez autorkę. Jak zapewnia Aleksandra Seghi, wszystkie przepisy są bardzo łatwe, a delektowanie się smakiem przyrządzonych własnoręcznie potraw – zwłaszcza w dobrym towarzystwie –
przyniesie radość i pozwoli w wyobraźni przenieść się do urokliwej Toskanii.
2. Słodkie pieczone kasztany czyli toskańskie opowieści ze smakiem, Swiat Książki, 2012
Opis książki w internecie: Wielu z nas marzy się Toskania: wspaniały, ciepły klimat, niezapomniane krajobrazy i spokojne, małe miasteczka, w których czas jakby się zatrzymał. Kto pojedzie tam choć raz, będzie chciał powracać
i odkrywać coraz głębsze zakamarki tej krainy. Autorka książki mieszka w Toskanii od czternastu lat.
Zatrzymała ją miłość, tu założyła rodzinę i osiedliła się na stałe. W przeciwieństwie do klasycznych
przewodników, w tej książce znajdziesz barwne opowieści z życia autorki, jej obserwacje i doświadczenia,
o tym, jak wygląda codzienność w tym regionie, jak obchodzi się różne święta i uroczystości i co
się wtedy jada. A do tego wiele przepisów na ulubione potrawy i mnóstwo kolorowych zdjęć. ukryj.
3. „Zielona Toskania”, Mamania, 2013
Opis książki w internecie: „Zielona Toskania” to opowieść o życiu Polki, która od wielu lat mieszka, pracuje i wraz z włoskim mężem wychowuje córkę w toskańskim miasteczku. Przedstawia jego mieszkańców – tych, którzy zdecydowali się na styl życia przyjazny środowisku i nieświadomie wpisali się tym w globalny nurt powrotu do natury.
Aleksandra Seghi, znana już polskim czytelnikom jako autorka dwóch książek, przeplata swoje opowieści przepisami na fantastyczne chleby, ciasta, dania obiadowe – pachnące rosnącymi lokalnie ziołami, przygotowane ze zdrowych i pysznych składników. Ilustrowane barwnymi fotografiami zachęcają do eksperymentowania z przygotowaniem pomarańczowych babeczek, ciecierzycy po toskańsku lub kokosowych ciasteczek.
To książka dla entuzjastów gotowania, fanów zdrowego odżywiania, zwolenników ekologicznych rozwiązań w codziennym życiu, a także wszystkich miłośników Toskanii.
Polecają:
Aleksandra Seghi podjęła interesującą próbę przedstawienia pewnego aspektu życia w jednym z najpiękniejszych zakątków świata. Od Autorki dowiemy się o takim obliczu Toskanii, którego nie znajdziemy w innych książkach. Ekotargi, ekowioski, segregowanie śmieci, jak być eko w dużym mieście, oto niektóre wątki poruszone w „Zielonej Toskanii“. Niektóre opinie mogą wydawać się dość radykalne, ale opisane są z dużą dawką entuzjazmu i optymizmu. Książka jest ujmującym, osobistym rozważaniem na temat przyszłości nie tylko Toskanii, ale całej planety.
Tessa Capponi-Borawska
Sięgałam po „Zieloną Toskanię” jak po książkę kulinarną, zaczęłam czytać i… zaskoczenie! Bo to jest głównie książka poświęcona ekologicznemu stylowi życia. No nie! Pomyślałam – znowu ci ekolodzy! Nie lubię ekstremalnych rozwiązań w żadnej dziedzinie życia, z postanowieniami „tylko to, tylko taki styl życia i żaden inny!”. Ale lubię Aleksandrę i mam do niej zaufanie. Więc przeczytałam książkę. Do samiutkiego końca. I wiecie co? Zamówiłam kompostownik! Zasiałam zioła! Posadziłam pomidory! Od teraz mam trzy wory na śmieci, a nie jeden! A jeśli uda mi się jeszcze zwalczyć wredne zaziębienie wyłącznie naturalnymi metodami (z tej książki), polecę do Włoch i pokłonię się Autorce do ziemi! W końcu podróże kształcą. Ta książka również – gorąco polecam!
Agnieszka Pilaszewska
Myślałam, że „Zielona Toskania” to wyłącznie kulinarny przewodnik po ekologicznej Toskanii. Ale to coś więcej. Pomiędzy inspirującymi przepisami znajdziemy szczere i porywające rozmowy z mieszkańcami kolorowych toskańskich miasteczek o ich codziennym życiu, wyborach i wyzwaniach. Jak Toskańczycy radzą sobie ze zdobyciem biożywności, z pieluchami wielorazowymi, porodami domowymi, karmieniem piersią, segregowaniem śmieci czy zdrowym odżywianiem? Sprawdźcie sami, można się wiele nauczyć!
Reni Jusis
4. Domowa kuchnia włoska, Wydawnictwo SBM, 2014
Kuchnia włoska to nie tylko spaghetti czy pizza. To również bogactwo aromatów i smaków domowych potraw przygotowanych z naturalnych składników. Prezentowana książka zawiera mnóstwo przepisów na smakowite, znane i mniej znane potrawy rodem z Włoch.
5. Toskania – Pascal 360 stopni (wyd. marzec 2015)
O książce w internecie:
Czytaj globalnie, zwiedzaj lokalnie. Toskania w serii Pascal 360° to region, jakiego nie znasz. Nie przegap największych atrakcji i miejsc znanych tylko „lokalsom”. Na skróty i z pasją podpowiedzą ci, które plaże/restauracje/hotele (niepotrzebnych nie odwiedzać) są najlepsze, najtańsze, najwygodniejsze. Dla ciała & ducha, od świtu do zmierzchu (i na odwrót), aktywnie, z dziećmi. We fleszu: dobrze znane miejsca opowiedziane z błyskiem i na nowo, tak jak na nowo wymyśliliśmy ten przewodnik. Jest jeszcze tyle do odkrycia w miejscach pozornie odkrytych! Szczegóły znajdziesz w tym wyjazdowym niezbędniku.
6. Fanklub bułeczek z rozmarynem czyli ciag dalszy toskanskich opowiesci ze smakiem, Swiat Ksiazki, czerwiec 2015
7.
Miasta widma w Toskanii. Przewodnik, historia, tradycja, ludzie. Rok wydania: 2015
Autorka, zafascynowana fenomenem opuszczonych miast, wprowadza czytelnika do tajemniczej, jeszcze nieodkrytej przez turystów Toskanii. Miasta widma wchłonięte przez naturę zaszyły się przed ludzkimi oczyma. Niektóre zniknęły nawet z map. Nie pozostawiły po sobie śladu. Trudne do znalezienia, niewidoczne, zapomniane, umarłe. Wiedzą o nich tylko najstarsi z najstarszych. Niektórzy nie pamiętają nawet jak do nich trafić. Zaszyte w lasach kryją w sobie historię, która niekiedy sięga początku wieków naszej ery. Z niektórymi miastami związane są również zjawiska paranormalne. Krążą bowiem legendy o duszach, które wciąż nawiedzają miejsce lub o ogromnym zwierzęciu, który śpi w jednej ze studni. Niektóre osady są jeszcze zamieszkiwane. W Lucchio i Pontito pozostało kilkudziesięciu rezydentów, natomiast w Toiano na stałe mieszkają dwie osoby. Ponad roczne poszukiwania i podróże autorki książki zaowocowaly nagromadzeniem wielu informacji oraz ciekawostek. Pisarka dotarła również do ostatnich mieszkańców miast, osad czy wiosek i przeprowadziła z nimi wywiady. Nie byłaby sobą, gdyby nie wniknęła również w tematy kulinarne. Czytelnik zapozna się więc z przepisami, ktore wykonywane były przez mieszkańców obecnie opuszczonych miast.
Książka podzielona jest na trzy części. Czytelnik zostanie wprowadzony w historie miast, które związane są z przeszłością, terazniejszością i przyszłością. W książce znajduje się wiele kolorowych zdjęć z podróży autorki oraz zdjęcia kulinarne ilustrujące przepisy na proste i smakowite toskańskie dania.
„W klepsydrze mojego czasu nie przepływają ziarna piasku. Podnosi się woda, a wraz z nią rzeka zatraci się w jeziorze. A potem cała dolina będzie … jeziorem. Ostatni dotyk słońca rozpala kolory mojej pamięci. Potem będzie jutro … umieranie, spanie, spanie. Być może marzenie. I jeszcze wątpliwości. To może będzie sen, ten mój powrót do podwodnego życia. A pamięć o tym długim lecie będzie mi towarzyszyć do następnego razu, kiedy moja dzwonnica ponownie odetchnie w słońcu” (Cytat z filmu pt. „Mi chiamo Fabbriche” z 1994 roku).
8. Winogrona na żyrandolu czyli ciąg dalszy toskańskich opowieści ze smakiem. Rok wydania: 2020.
Przed Nami ciąg dalszy toskańskich opowieści ze smakiem. Tym razem autorka opowie o kursie piekarniczym, zabierze Nas na toskanski targ i odwiedzi jesienne Montepulciano. Przepłyniemy się kajakiem i posiedzimy pod drzewem z oczami. Dla chętnych czeka trekking po toskańskich wzgórzach czy poszukiwanie tajemniczych klownów. A na koniec dla Wszystkich propozycje włoskich i toskańskich receptur. Jak zawsze podczas czytania poczujemy głód i chęć przygotowania jednej ze smakowitych potraw. Buon appetito!
Patronat medialny objęła Moja Toskania oraz portal informacyjny Polacy we Włoszech.
9. O Włoszech przy kawie. Znani i lubiani o słonecznej Italii. Rok wydania: 2021
Każdy rozdział to opowieść bądź rozmowa o Włoszech z aktorem, piosenkarzem, znanym szefem kuchni bądź inną słynną polską osobowością. Wątki zawodowe przeplatają się z prywatnymi, a w każdą rozmowę wpleciony jest włoski przepis kulinarny. Pomiędzy wywiady autorka dodała również informacje oraz ciekawostki na temat kraju, w którym mieszka od wielu lat.
Patronat medialny objęła Moja Toskania oraz portal informacyjny Polacy we Włoszech.
10. To jest Italia! Rok wydania: 2021
Miasteczka pełne barw, skąpane w promieniach słońca. Starożytne zabytki, kilkusetletnie kamienice, ukwiecone balkony i okna. Znamy ten idylliczny obrazek. Kusi każdego, kto choć raz odwiedził Włochy, i zachęca, by zawitać tam ponownie. Dajmy się uwieść opowieściom Polki, Aleksandry Seghi, która od ponad 20 lat mieszka we Włoszech. Poznajmy ich historię, tradycje, codzienne życie. Zacznijmy od kawy w przytulnym barze, potem wyruszmy w podróż po włoskich miastach i miasteczkach, teatrach i scenach, kościołach i ogrodach. W tej podróży towarzyszyć nam będą znani Polacy, którzy bardzo lubią Italię i chętnie w niej bywają nie tylko ze względów zawodowych, ale i prywatnie. Dali się namówić Autorce na rozmowy o Włoszech, o tym, co ich urzeka, fascynuje, jak się tam czują. Zmęczeni podróżą? Czas na sjestę i celebrowanie posiłków w rodzinnym gronie. Skosztujmy włoskich przysmaków. Nie zabraknie makaronów, owoców morza, warzyw, ziół i oliwy, a na deser koniecznie lody. Zasmakowało? Przepisy kulinarne są już gotowe. Teraz wystarczy tylko poeksperymentować we własnej kuchni.
Patronat medialny objęła Moja Toskania oraz portal informacyjny Polacy we Włoszech.
Dotatkowo do mojego życiorysu mogę dopisać takie oto wydarzenia:
1.W książce Łukasza Modelskiego pt.:”Piąty smak – rozmowy przy jedzeniu” znajduje się rozdział o mnie.
Znalazlam się w wyśmienitym gronie!
Oto niektóre nazwiska:
Agnieszka Kręglicka – restauratorka i dziennikarka,
Anne Applebaum – laureatka Pulitzera, prywatnie żona Radosława Sikorskiego, Carl Honoré – piewca powolności,
Carlo Petrini – twórca międzynarodowego ruchu Slow Food,
Patricia Atkinson – Angielka, która osiadła we Francji, by produkować wino, Elizabeth Gilbert – autorka Jedz, módl się, kochaj,
Grzegorz Łapanowski – kucharz i bibliofil,
Tomasz Kolecki-Majewicz – sommelier i koneser wina
Charles MacLean – smakosz whisky,
Côme de Chérisey– dyrektor generalny przewodników kulinarnych Gault & Millau, Danièle Mazet-Delpeuch – osobista kucharka prezydenta Mitterranda,
Michel Escoffier – prawnuk najsłynniejszego francuskiego kucharza XX wieku (informacje wziete ze strony Wydawnictwa Literackiego).
2. W 2017 roku Fundacja Rzymska Umiastowskiej wydała książkę pt. Polacy we Włoszech. Kto jest kim.
I również tutaj jest o mnie.
To dla mnie bardzo duże wyróżnienie.
ksiazke juz zamowilam i ciesze sie bardzo!…mam nadzieje ze jest tak fajna jak ksiazki Dario Castagno- ktory jest lokalnym patriota, zyje niedaleko Sieny i rozslawia piekna Toskanie-piszac ciekawe ksiazki i tym co opowiada(l) jako przewodnik swoim turystom…
serdecznie pozdrawiam i zycze dalszych sukcesow!
Ciekawa jestem jaka bedzie pani recenzja po przeczytaniu ksiazki (a o ktora chodzi, Slodkie pieczone czy Zielona Toskania?). Serdecznie pozdrawiam, A.
zaczelam od ostatniej,ale mam zamiar wszystkie pani ksiazki kupic! i przeczytac bo lubie ludzi zaangazowanych i z pasja!….
oczywiscie po przeczytaniu napisze recenzje a dalej polecam juz!…
pozdrowka,mh.
Pani Mario, pasja to ogromna. Dzisiaj w piekarniku az trzy ciasta! Oczywiscie wloskie przepisy i toskanskie. Pozdrawiam 🙂
wlasnie skonczylam czytac Zielona Toskanie i musze powiedziec ze jestem mile zaskoczona- z poprzednich recenzji i z moich wieloletnich zainteresowan (zdrowa zywnosc,leczenie naturalne,ochrona srodowiska….)myslalam ze niewiele nowego sie dowiem a tu-niespodzianka!(uczymy sie cale zycie)
mysle ze ta ksiazke powinni przeczytac nie tylko „zieloni”, wegetarianie czy weganie ale przede wszystkim „miesanie”…
mowi sie eko- biomoda czy trend ale to nie jest tak- to jedyne wyjscie by ocalic nas, nasze dzieci poprzez ratownie natury-bo natura nas nie potrzebuje ale my potrzebujemy nature-jak mowi stara reklama..i na co uczula nas autorka tej ksiazki. dziekuje bardzo!
To ja dziekuje za tak piekna recenzje! Cieszy mnie, ze w ksiazce mozna znalezc ciekawe wiadomosci 🙂
Dzień dobry, gdzie dostanè książkę Smaki Toskani?
Dzien dobry, mysle, ze w wielu ksiegarniach sieciowkach (np.Empik), ale i malych ksiegarniach lub internecie. Rowniez na Allegro. pozdrawiam.